Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
9 kwietnia 2015
W ramach serii Atlas Polskich Strojów Ludowych, wydawanej od 1949 roku przez Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, ukazały się dwie nowe publikacje. Pierwsza pt. „Strój ludowy jako fenomen kulturowy” jest monografią napisaną przez kilku autorów pod redakcją naukową A. W. Brzezińskiej i M. Tymochowicz. Druga pt. „Strój łowicki po 1953 roku” przygotowana została przez etnograf Magdalenę Bartosiewicz, na co dzień pucującą w łowickim Muzeum.
„Strój łowicki po 1953 roku” Magdaleny Bartosiewicz, jest znakomitym kompendium wiedzy nt. rozwoju stroju łowickiego, jego przemian oraz współczesnych form jego występowania. Jest drugą publikacją o łowickim ubiorze z serii Atlasów, pierwsza napisana została przez Jadwigę Świątkowską, wydana w 1953 r. w Poznaniu.

„Strój ludowy jako fenomen kulturowy”, pod redakcją naukową Anny Weroniki Brzezińskiej i Małgorzaty Tymochowicz to jedyne obecnie współczesne wydawnictwo omawiające szczegółowo problematykę współczesnego funkcjonowania strojów ludowych.

W ramach serii publikowane są zeszyty, które stanowią szczegółowe opracowanie strojów ludowych z poszczególnych regionów Polski. Jak dotąd wydane zostały 43 zeszyty.

Publikację „Strój łowicki po 1953 roku” można nabyć poprzez Polskie Towarzystwo Ludoznawcze (telefonicznie 71/ 32 11 610 lub 607 700 377, mailowo ptl@ptl.info.pl oraz przez stronę internetową www.ptl.info.pl). Jej cena to 30 zł.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]