Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
‹‹    A-    A+
Aktualności
4 maja 2015
Stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji, mieszczący się przy ulicy Jana Pawła II w Łowiczu, będzie nosił imię 10 Pułku Piechoty. Taką decyzję podjęli jednogłośnie radni miejscy, podczas VIII Sesja Rady Miejskiej w Łowiczu, która odbyła się 30 kwietnia 2015 roku w sali radzieckiej łowickiego ratusza.
Wniosek o nadanie imienia pułku obiektowi sportowemu, złożony został przez Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułki Piechoty, które od wielu lat swoimi działaniami kultywuje pamięć i tradycje, stacjonującej niegdyś w Łowiczu, jednostki.

„To wielki dzień dla całego Stowarzyszenia gdyż obiekt na którym swoje mecze rozgrywała drużyna WKS 10PP zyskał imię formacji wojskowej, dzięki któremu powstał” – mówi Piotr Marciniak prezes Stowarzyszenia.

Dopełnieniem podjętej przez radnych decyzji, będzie pamiątkowy obelisk przypominający o pochodzeniu obiektu, który uroczyście zostanie odsłonięty 7 lipca 2015 roku przy okazji rozegrania meczu WKS10PP-Pogoń Lwów.

Poniżej prezentujemy informację dotycząca historii boiska przygotowaną przez Pana Marka Wojtylaka, dyrektora Archiwum Państwowego w Warszawie Oddział w Łowiczu.

Boisko sportowe 10PP przy dawnej ul. Piotrkowskiej - obecnie stadion i obiekt OSiR przy ul. Jana Pawła II wg wstępnych ustaleń na podstawie kwerendy źródłowej w przechowywanych w zasobie materiałów archiwalnych boisko sportowe 10PP powstało w 1923 r przy koszarach 10PP im S. Szeptyckiego.

Wtedy to bowiem dokonano hipotecznego rozgraniczenia gruntów będących własnością Wojska Polskiego od gruntów należących do Kasy Miasta Łowicza. Pokazane jest to na znajdującym się w Aktach miasta Łowicza, sygn. 1457, k. 10 "Planie gruntów należących do Kasy m. Łowicza wydzierżawionych 10pp Wojsk Polskich na boisko sportowe", który został sporządzony w październiku 1923 r. inż. Franciszek Augustynek w skali 1:1000.

Sprawa granic między gruntami miejskimi a gruntami wojskowymi "na których częściach jest urządzony wojskowy plac sportowy (boisko)" była przedmiotem obrad Komisji w dniu 22.10.1923 r., reprezentowanej ze strony Magistratu m. Łowicza przez ławnika Emila Balcera, a ze strony Dowództwa Garnizonu 10pp por. Andrzeja Drozda(zamordowany przez NKWD w 1940 roku).

Pomiary i rozgraniczenie przeprowadził Ignacy Straube, wydelegowany z biura technicznego wspomnianego wyżej inż. Franciszka Augustynka. Wcześniej, bo w czerwcu 1923 r. udzielono Dowództwu 10PP zgodę na wydzierżawienie placu na boisko sportowe.

Plac sportowy „Boisko” o powierzchni 1 hektar 80 arów i 90 m jest wpisany pod pozycja 27 do działu I księgi hipotecznej Kasy Miasta Łowicza (wg rejestru pomiarowego 32) na mocy decyzji z 20.07.1927 r. (Księgi i akta hipoteczne sądów w Łowiczu, sygn. 2017, k. 4).


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]