Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
‹‹    A-    A+
Aktualności
13 maja 2024
Muzeum w Łowiczu zaprasza na wystawę malarstwa Aldony Zając pt. „SENNIK”. Wernisaż odbędzie się podczas Nocy Muzeów, w sobotę 18 maja 2024 o godz. 17.00 Wystawa będzie czynna do 23 czerwca 2024.
Aldona Zając, artysta plastyk urodzona w Łowiczu. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi. W 1991 r. otrzymała dyplom w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Grafiki u prof. Jerzego Grabowskiego. Mieszka i tworzy w Łowiczu. Pracuje jako instruktor rysunku i malarstwa w Łowickim Ośrodku Kultury oraz w Łowickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Zajmuje się grafiką, malarstwem i rysunkiem. Uczestniczyła w wystawach zbiorowych organizowanych przez Związek Artystów Plastyków w Łodzi, a także w wystawach indywidualnych. W 2011 roku zdobyła Grand Prix w konkursie „Krajobraz Ziemi Łódzkiej” zorganizowanym pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego i Prezydent Miasta Łodzi.

Prace artystki znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. W łowickim muzeum jest to już piąta prezentacja jej twórczości (wystawy: „Podróż” 2019; „Tajemnice, słodycze i ogrody” 2015; „Kobiety we wnętrzu” 2009; „Malarstwo i grafika Aldony Zając” 2004)

Na najnowszej wystawie zobaczymy ponad 30 prac ukazujących nieoczywiste krajobrazy, naturę przetworzoną oraz postacie zwierząt i ludzi w zaskakującym ujęciu. Operując światłem i cieniem artystka wydobywa z krajobrazu to, co uznaje za najistotniejsze, uwypuklając naturę, ale i nadając jej nowy wyraz.

„Obrazy są równocześnie fascynujące i niepokojące. To jakby mieszanka snu i rzeczywistości, gdzie granice między tymi dwoma światami są niejasne i nieustalone. To jakby przekształcić coś zwyczajnego w coś niezwykłego i intrygującego. Wywołują uczucie bycia zanurzonym w nieprzeniknioną otchłań, która może być odniesieniem do poczucia zagubienia w złożonym i nieprzewidywalnym świecie.

Są rodem ze snu i udziwnionej rzeczywistości, tworzą wizualną metaforę wewnętrznego świata postaci, gdzie fantazja i rzeczywistość splatają się w jedno niezwykłe i wielowymiarowe doświadczenie”. Aldona Zając


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]