Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Boczki Chełmońskie
Boczki Chełmońskie to miejsce urodzenia malarza Józefa Chełmońskiego (1849 r.), reprezentanta realizmu. Józef Chełmoński malował głównie sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej oraz ukraińskiej. Był doskonałym malarzem koni, sławę przyniosły mu rozpędzone „Trójki” i „Czwórki”.
‹‹    A-    A+
Aktualności
2 maja 2024
Łowicki Ośrodek Kultury zaprasza na premierę książki pt. „STARZYŃSKI. Prezydent z pomnika” autorstwa Grzegorza Piątka, laureata Paszportu Polityki, Nike Czytelników oraz wielu innych nagród m.in. za bestsellerową „Gdynię obiecaną” i „Najlepsze miasto świata. Warszawa w Odbudowie 1944-1949”. Publikacje wydane zostały przez Wydawnictwo W.A.B.
Premiera książki odbędzie się w czwartek, 9 maja 2024 r. o godz. 18:00 w Łowickim Ośrodek Kultury przy ul. Podrzecznej 20.

Wstęp wolny.

„Starzyński. Prezydent z pomnika” to nowe i na nowo napisane wydanie pierwszej książki Grzegorza Piątka (laureata Paszportu Polityki, Nike Czytelników oraz wielu innych nagród za bestsellerową „Gdynię obiecaną”) o legendarnym prezydencie Warszawy – Stefanie Starzyńskim.

Bohaterski prezydent, wzór patriotyzmu, mąż stanu – tak postrzegamy człowieka, który stał się symbolem walczącej Warszawy we wrześniu 1939 roku. Czy aby na pewno był ideałem?

Grzegorz Piątek rzetelnie i z pasją rekonstruuje życie i karierę Stefana Starzyńskiego. Pokazuje despotycznego polityka, ale i autentycznie zaangażowanego w sprawy miasta działacza, a także obala mity, które nawarstwiły się przez lata wokół jego postaci. Tworzy wielowymiarowy, pasjonujący portret jednej z najbardziej znanych postaci przedwojennej elity.

"Dlaczego przepisałem na nowo biografię Stefana Starzyńskiego? Żadna historia nie zostanie opowiedziana raz na zawsze. Przez dziewięć lat, które minęły od ukończenia „Sanatora. Kariery Stefana Starzyńskiego”, objawiły się nowe źródła, nowe opinie i interpretacje. Jakieś zdarzenia okazały się ważniejsze, a te czy inne materiały – mniej wiarygodne.

Niektóre reakcje na książkę sprawiły natomiast, że zmieniłem perspektywę. (…) Trafiłem na dziesiątki kolejnych artykułów i wzmianek prasowych. Otworzyłem pewien dziennik, który wszyscy mieliśmy pod nosem. Przeklikałem się przez zdigitalizowane w ostatnich latach potężne zbiory zdjęć Tadeusza Przypkowskiego czy raportów, które Starzyński pisał w czasie pierwszej wojny światowej.

Dotarłem do też wcześniej nieznanych teczek osobowych matki Stefana. (…) Dzięki tym znaleziskom mogę tym razem pokazać nie tylko więcej głównego bohatera, ale i jego rodziców, braci, obu żon, kochanki, przyjaciół, adresów. Więcej jest też Warszawy, którą w „Sanatorze” trochę zaniedbałem, za bardzo chyba podniecony biografią polityczną. (…) To miała być tylko korekta „Sanatora”, wydanie drugie poprawione, ale zacząłem gęsto kreślić i uzupełniać. Tak się rozpędziłem, że pozwoliłem sobie zmienić nawet tytuł" - Grzegorz Piątek


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net[zamknij]   [przejdź do wycieczki]