Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Napoleon
Po zwycięstwie pod Jeną i Auerstaedtem, w drodze do Warszawy, zatrzymał się w Łowiczu, 18 grudnia 1806 roku, Napoleon – Wielki Cesarz Francuzów. Wydarzenie to upamiętnia tablica wmurowana w kamienicę stojącą przy jednej z pierzei Starego Rynku.
‹‹    A-    A+
Aktualności
7 kwietnia 2023
Trwają przygotowania do wydania trzeciej części „Dialektu Księstwa Łowickiego – wersja dla każdego”. Prace nad tym ważnym projektem kulturalnym prowadzi Łowicki Ośrodek Kultury, który na ten cel otrzymał dofinansowanie w kwocie 20.000 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadanie ma na celu łączyć treści przekazywane gwarą w formie filmowej z wydawnictwem, które ma mieć formę kompendium na temat dziedzictwa kulturowego regionu.
Tym razem ŁOK skupi się na dokumentowaniu niematerialnych przejawów łowickiej kultury ludowej - wybranych aspektów życia wsi. Opracowane zostaną następujące tematy:

1. Dzieci i dziadkowie w gospodarstwie wiejskim – jak traktowano małoletnich i osoby starsze, jakie były ich „zadania” w gospodarstwie. Praca dzieci w gospodarstwie, pomoc dziadków w wychowywaniu wnucząt.

2. Zaloty - kiedy i przy jakich okazjach możliwe było staranie się o czyjeś względy i okazywanie wzajemnego zainteresowania. Uroczystości religijne, obrzędowe jako okazja do spotkań.

3. Jak ochronić bliskich i domostwo przed nieszczęściami – magia ochronna w życiu codziennym z użyciem przedmiotów pobłogosławionych podczas obrzędów liturgicznych; symbole związane ze świętami liturgicznymi.

4. Medycyna ludowa – mądrość ludowa w wiejskim wydaniu. Jak leczono ludzi i zwierzęta w gospodarstwie, ziołolecznictwo, przesądy związane ze zdrowiem.

Dodatkowo zarejestrowany zostanie obrzęd Matki Boskiej Gromnicznej, pieśni maryjne w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego „Ksinzoki”. Projekt będzie realizowany z udziałem twórczyń ludowych i skierowany do odbiorców zainteresowanych kulturą ludową w tym etnografów, nauczycieli i młodzieży.

Autorami wniosku do programu „Kultura ludowa i tradycyjna" są Maciej Malangiewicz (Łowicki Ośrodek Kultury) i Marzena Kozanecka-Zwierz (Miejska Biblioteka im. Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego).

Pierwszą i druga część filmową projektu (2021-2022) można obejrzeć na stronie: www.youtube.com/@owickiosrodekkultury9468/playlists Projekt i grafika Jacek Rutkowski.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]