Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
‹‹    A-    A+
Aktualności
16 stycznia 2015
W Domu Nauczyciela w Łowiczu, odbyło się spotkanie noworoczno-opłatkowe łowickiego koła Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W spotkaniu, 14 stycznia 2015 r. uczestniczyli licznie przybyli, reprezentujący Ziemię Łowicką, twórcy ludowi oraz zaproszeni goście na co dzień współpracujący z STL-em.
Wśród nich m.in.: burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, zastępca burmistrza Bogusław Bończak, przewodniczący Rady Miejskiej w Łowiczu Michał Trzoska, dyrektor Muzeum w Łowiczu Marzena Kozanecka - Zwierz,dyrektor Centrum Promocji Powiatu Łowickiego Katarzyna Słoma, a także gość honorowy spotkania dyrektor Łowickiego Ośrodka Kultury Maciej Malangiewicz – Łowiczanin Roku 2014.

Spotkanie rozpoczęło się krótkim wystąpieniem prezes łowickiego koła STL Anny Staniszewskiej, która złożyła wszystkim serdecznie życzenia noworoczne. Do życzeń dołączył się burmistrz, który w swoim wystąpieniu, podkreślił wielkie zasługi twórców ludowych dla kultury Łowicza i Ziemi Łowickiej.

W trakcie spotkania w dowód wdzięczności za krzewienie kultury ludowej, w imieniu twórców ludowych, wręczyła Nowemu Łowiczaninowi 2014 gratulacje i wycinankę łowicką wykonaną przez Marię Stachnal.

Maciej Malangiewicz nie krył zaskoczenia miłym przyjęciem i prezentem od twórców. Zapewnił, że tak jak do tej pory, będzie nadal chętnie pomagał twórcom w ich działaniach. Są przecież „solą tej ziemi.” Dlatego też patronował m.in. wydaniu filmu o twórcach pt. „Cudotwórcy” autorstwa Tomasza Świątkowskiego.

W podobnym tonie wypowiedział się proboszcz parafii katedralnej Wiesław Skonieczny, który wyraził swoje zadowolenie z faktu, że czasy gdy wstydzono się strojów łowickich, dawno już minęły. Dziś posiadacz wełniaka jest z niego dumny i prawie każdy ma w swojej garderobie jakiś gadżet z łowickim akcentem. To także efekt pracy i zaangażowania twórców ludowych w pielęgnowanie lokalnych tradycji.

Na zakończenie wszyscy wspólnie śpiewając kolędy życzyli sobie wszystkiego najlepszego w Nowym Roku. Spotkanie uświetniła kapela Szymona Mońki.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]