Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
11 stycznia 2016
Piotr Marciniak, prezes Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu został uhonorowany tytułem Łowiczanina Roku 2015. Nagrodę przyznała kapituła składająca się z laureatów poprzednich edycji konkursu, organizowanego od wielu lat przez lokalny tygodnik „Nowy Łowiczanin”.
Wyróżnienie, czytamy w uzasadnieniu, Piotrowi Marciniakowi przyznano „za odrodzenie w zbiorowej świadomości faktu, że Łowicz był kiedyś miastem garnizonowym, że wojsko współtworzyło jego oblicze i że tradycje, jakie zakorzeniły się przed wojną, warto i można podtrzymywać.

Piotr Marciniak od kilku lat przewodzi grupie rekonstrukcyjnej z pietyzmem odtwarzającej historię i tradycje 10 Pułku Piechoty, stacjonującego przed II Wojna Światową w Łowiczu. Do jednych z najważniejszych działań Stowarzyszenia należy niewątpliwie wykonanie kopi sztandaru 10 Pułku Piechoty (oryginał znajduje się w Muzeum Wojska polskiego w Warszawie), a także odtworzenie mundurów łowickiej „dziesiątki”.

Członkowie Stowarzyszenia obecni są na różnego rodzaju uroczystościach i inscenizacjach historycznych, także tych odbywających się na planach filmowych (Katyń, Wołyń). Uczestniczą w lekcjach historycznych przybliżając dzieciom i młodzieży historię i tradycje łowickiego pułku oraz odwiedzają żołnierzy, świadków wydarzeń września 1939 r. Wzięli udział inscenizacji historycznej ukazującej walki o Łowicz, a także przygotowali inscenizację w związku ze 150 rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego.

Zorganizowali w Łowiczu Święto Pułkowe, historyczny mecz retro pomiędzy drużynami WKS 10PP- Pogoń Lwów. Doprowadzili również do nadania imienia 10 pułku Piechoty stadionowi Ośrodka Sportu i Rekreacji Nr 1 w Łowiczu (niegdyś było to boisko wojskowe). Odtworzyli trzy historyczne rowery, biedek łączności, a obecnie zaangażowani są w renowację w zabytkowego Fiata 508 Łazika, który był przed wojną na uposażeniu 10 Pułku Piechoty.

Ich bogata działalność, w ogromnej mierze jest zasługą osobistego zaangażowania Piotra Marciniaka, choć on sam ciągle powtarza, że to zasługa wszystkich członków Stowarzyszenia, z których „każdy ma smykałkę do czegoś innego i tej swojej pasji się oddaje”.

Uroczysta gala wręczenia nagrody Łowiczanina Roku 2015 r.odbyła się w miniona niedzielę, 10 stycznia 2016 r. w sali barokowej łowickiego muzeum. Podczas uroczystości padło wiele pięknych i ważnych słów o laureacie tytułu Łowiczanina Roku, ale nie tylko, bo również o samym stowarzyszeniu, którego jest prezesem.

Piotrowi Marciniakowi serdecznie gratulujemy !


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]