Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Kościół Św. Ducha
W miejscu kościoła Św. Ducha stał wcześniej drewniany kościół, który był filią parafii Najświętszej Marii Panny. W XIV wieku pełnił funkcje szpitalne. Po jego przebudowie został podniesiony do rangi kościoła parafialnego. Jego wezwanie mogłoby wskazywać na jego pierwotny szpitalny charakter. Prawdopodobnie był to pierwszy, murowany kościół w Łowiczu. Został on pobudowany w stylu gotyckim przez Janka z Uniejowa.
‹‹    A-    A+
Aktualności
3 listopada 2014
Zespól Śpiewaczy „Ksinzoki” i Akademicki Zespół Folklorystyczny „Masovia” reprezentowały Łowicz podczas wieczoru artystycznego pt. „Przybliżenie regionu Mazowsze – Ziemia Łowicka” w ramach cyklu Bielańskich Spotkań w Podziemiach Kamedulskich w Warszawie.
Obecność łowickiej delegacji podyktowana była zaproszeniem, jakie wpłynęło do Urzędu Miejskiego w Łowiczu od burmistrza dzielnicy Bielany m.st. Warszawy Rafała Miastowskiego oraz rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ks. prof. dr hab. Stanisława Dziekońskiego i koordynatora Międzynarodowego Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego UKSW ks. prof. dr hab. Henryka Skorowskiego.

Śpiewakom i tancerzom towarzyszył pracownik Wydziału Promocji, Kultury Sportu i Turystyki Jacek Rybus, który przedstawił licznie zebranym warszawiakom, historię Łowicza i Ziemi Łowickiej. Wystąpienie wsparte zostało prezentacją multimedialna ukazującą m.in. łowickie zabytki i folklor.

Łowiczanie zadbali nie tylko o wrażenia wizualne, ale także o smakowe. Częstowali chlebem ze smalcem i ogórkiem, a także pierogami, przygotowanymi przez znaną gospodynię KGW ze Strzelcewa Zofię Myckę. Warszawiacy byli zachwyceni spotkaniem.

Podczas spotykania w Podziemiach Kamedulskich Kościoła p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie, obecny był znany łowickiej społeczności ks. Wojciech Drozdowicz, który przez kilka lat był wikariuszem w obecnej Bazylice Katedralnej w Łowiczu.

Od łowiczan dostał on na pamiątkę lalkę łowicką. Ks. Wojciech nie krył zruszenia spotkaniem i sympatią, jaka okazali mu łowiczanie. Jak sam stwierdził w Łowiczu był bardzo krótko, ale zapadł on mu głęboko w pamięci. Cieszył się, że łowiczanie o nim pamiętają.

Koordynatorem wyjazdu był przewodniczący Rady Miejskiej w Łowiczu Henryk Zasępa.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]