Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicz stracił rangę miasta powiatowego
W 1975 r. Łowicz stracił rangę miasta powiatowego i do końca 1998 r. znajdował się w granicach województwa skierniewickiego. W 1990 r. odbyły się w Łowiczu pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, a dwa lata później powstała diecezja łowicka. W 1999 r. miasto ponownie stolicą powiatu. 14 czerwca 1999 r. Łowicz gościł papieża Jana Pawła II.
‹‹    A-    A+
Aktualności
26 maja 2014
72 lalki w strojach ludowych, wśród których znalazła się także para łowicka, prezentowane były podczas tegorocznej III Światowej Wystawy Lalek w japońskim mieście Higashikawa. Para lalek w strojach łowickich pochodziła z prywatnych zasobów Etsuo Miyoshi, z Japonii. Jest on pomysłodawcą różnych wystaw lalek oraz bardzo znanym esperantystą, propagującym na całym świecie międzynarodowy język stworzony w XIX w. przez Polaka Ludwika Zamenhofa. Tegoroczna wystawa w Higashikawie, została poświęcona Polsce i jej tradycjom folklorystycznym.
Esperanto ma oznaczać świat bez barier językowych; Internet z kolei łamie bariery odległości. Japończyk przysłał, więc po esperancku informację o tej ekspozycji malborskim esperantystom, a jeden z nich, Edward Kozyra, przetłumaczył ją i wysłał do zaprzyjaźnionych osób w Polsce. W ten sposób informacja o wystawie w Japonii dotarła do naszego miasta.

Łowickie lalki obok innych, prezentujących polskie regiony etnograficzne, wzbudziły zachwyt wśród odwiedzających wystawę. Japończyk zbierał lalki w strojach ludowych z pomocą esperantystów z całego świata. Jego kolekcja zawiera ponad 800 lalek z 44 krajów.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]