Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
‹‹    A-    A+
Aktualności
5 sierpnia 2014
Minister Kultury Małgorzata Omilanowska i Generalny Konserwator Zabytków Piotr Żuchowski wręczyli wczoraj, 4 sierpnia 2014 r., zastępcy burmistrza Łowicza Bogusławowi Bończakowi ministerialną decyzję w sprawie wpisania Bożego Ciała w Łowiczu na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To bardzo dobra wiadomość dla Łowiczan!
Stało się to możliwe dzięki wnioskowi złożonemu przez przedstawicieli miasta i diecezji łowickiej do Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie. Starania o przyznanie tego prestiżowego wyróżnienia dla łowickiej procesji Bożego Ciała, trwały już od dłuższego czasu i wymagały pracy wielu osób.

Głównym celem działań było wnioskowanie o to, aby niezwykle barwna, łowicka uroczystość zaliczona została w poczet arcydzieł ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości, którą prowadzi Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO). Takiego wyróżnienia może jednak dostąpić tylko takie zjawisko kulturowe, które najpierw wpisane zostanie na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Tak więc się stało w przypadku Łowicza.

Oprócz procesji Bożego Ciała w Łowiczu na listę wpisano także cztery inne zjawiska kulturalne. Są nimi słynny pochód Lajkonika i konkurs szopek krakowskich, żywe flisactwo w Ulanowie, nazywane Galicyjskim Gdańskiem oraz kultywowane do dziś tradycje rusznikarskie Śląska Cieszyńskiego.

Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego i lista arcydzieł ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości, którą prowadzi Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) to dwa najbardziej prestiżowe wyróżnienia, honorujące niezwykle ważne kulturowo wydarzenia.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]