Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
‹‹    A-    A+
Aktualności
23 czerwca 2023
W Miejskiej Biblioteki im. Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego w Łowiczu, 20 czerwca 2023 r. odbyło się spotkanie poświęcone motywom powstania styczniowego w literaturze pozytywizmu. Prelekcję przygotowała Elżbieta Skoneczna, polonista, długoletni dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu.
Przestawiła ona m.in. najważniejsze założenia epoki pozytywizmu, w tym literatury polskiej tego okresu, odwołując się do wątków powstania styczniowego, emancypacji kobiet, wartości rodzinnych i religijnych. Wiele miejsca poświęcone zostało powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, która w roku bieżącym jest lekturą Narodowego Czytania.

Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu „Wokół „Nad Niemnem” – działania biblioteki miejskiej w Łowiczu popularyzujące literaturę pozytywizmu”, dofinansowanego przez MKiDN (program „Promocja czytelnictwa”).


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]