Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Kategorie
Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
‹‹    A-    A+
Baza instytucji
Kościoły
Zabytki

Czas powstania:
1 ćw. XX w.
Miejscowość:
Łowicz
Adres:
99-400 Łowicz
Aleje Sienkiewicza 3
Przynależność administracyjna:
województwo łódzkie
powiat łowicki
gmina Miasto Łowicz
Formy ochrony:
Nr i data wpisu do rejestru zabytków
A/3 z dnia 15.04.2002 r.
Opracowanie karty (autor, data i podpis):
Lidia Lamcha na zlecenie Urzędu Miejskiego w Łowiczu
listopad 2012
Idąc Alejami Sienkiewicza w stronę Starego Rynku mijamy kościół mariawicki pod wezwaniem Przenajświętszego Sakramentu. Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założyła tę grupę wyznaniową Feliksa Magdalena Kozłowska, zwana później przez mariawitów „Mateczką”.

Z końcem XIX wieku zaczęli zdobywać coraz więcej zwolenników wśród niższych warstw społecznych w mieście i na wsi. W 1908 roku było w Łowiczu 250 mariawitów, a przewodniczył im ks. Stanisław Siedlecki. Administracyjnie Kościół mariawicki dzieli się na 3 diecezje: warszawsko-płocką z siedzibą w Płocku, śląsko-łódzką z siedzibą w Łodzi i podlasko-lubelską z siedzibą w Cegłowie. W Łowiczu kościół mariawicki wzniesiono w 1910 roku przy ówczesnej ul. Glinki (dziś al. Sienkiewicza i róg ul. Akademickiej) według planów Jana Zaze.

Budowla w stylu neogotyckim, typu bazylikowego, powstała na planie krzyża łacińskiego. Nawa główna o sklepieniu kolebkowo-krzyżowym jest znacznie wyższa niż boczne, wsparte na 8 kolumnach. Wyposażenie kościoła jest bardzo skromne. W ołtarzu głównym znajduje się Chrystus Ukrzyżowany, na prawo od ołtarza figurka Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, po stronie lewej – ambona metalowa, koszowa z 1910 roku. Na antepedium ołtarza (jedynego w kościele) widnieje herb Łowicza. W chwili obecnej nabożeństwa odbywają się 2 razy w miesiącu

Źródło informacji: Urząd Miasta w Łowiczu "Na łowickim szlaku"

Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]