Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
‹‹    A-    A+
Aktualności
27 listopada 2024
W Łowickim Ośrodku Kultury, 21 listopada 2024 r. odbył się koncert z okazji 888-lecia Miasta Łowicza przygotowany przez uczniów łowickich szkół podstawowych oraz Samorządowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Łowiczu. Była to wyjątkowa podróż słowno-muzyczną przez dzieje Łowicza. Patronat Honorowy nad koncertem objął Burmistrz Miasta Łowicza Mariusz Siewiera.
Uczniowie ze Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza w Łowiczu wcielili się w znane postacie związane z naszym miastem: Stefana Starzyńskiego, Anielę Chmielińską, Władysława Tarczyńskiego czy bł. Bolesława Lament.

Uczniowie Szkoła Podstawowa nr 3 im. kard. Karola Wojtyły - Papieża Polaka w Łowiczu w przypomnieli postać wybitnego polskiego malarza Józefa Chełmońskiego, urodzonego w Boczkach pod Łowiczem. Jednocześnie zachęcając do obejrzenia obrazów artysty w technice 3D, obecnie prezentowanych w Miejska Biblioteka im A K Cebrowskiego w Łowiczu.

Młodzież z Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Konopnickiej w Łowiczu omówiła poszczególne elementy stroju ludowego. W ich prezentacji nie zabrakło przyśpiewek oraz quizu przygotowanego dla widowni.

Reprezentanci „Siódemki” przypomnieli jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach miasta, które miało miejsce 14 czerwca 1999 roku. A więc wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II , a ze Szkoła Podstawowa nr 1 w Łowiczu opowiedzieli o współczesnym, lokalnych poetach, m.in. lekarzu Zbigniewie Kostrzewie i Joannie Bolimowskiej prezentując ich wiersze.

Pomiędzy występami uczniów szkół można było wysłuchać występów orkiestry i chóru SSM I stopnia, a także solistów i duety. Program artystyczny tworzyły utwory muzyki klasycznej i współczesnej, a także utwory nawiązujące do łowickiej tradycji ludowej. Warto było przyjść i obejrzeć ten koncert!


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]