Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Księstwo łowickie
Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
‹‹    A-    A+
Aktualności
25 kwietnia 2016
W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego w Łowiczu została otwarta wystawa prezentująca zbiór pocztówek z kolekcji Edwarda Noniewicza.
Na wystawie można obejrzeć m. in. karty wykonane na podstawie: grafik Andriollego ilustrujących powieść Malczewskiego Marya i dramat Słowackiego Lilia Weneda, obrazów Stachiewicza do powieści Sienkiewicza Quo Vadis i Malczewskiego Marya, dzieła malarskie Setkowicza inspirowane utworami literackimi Słowackiego i Sienkiewicza, pocztówkę z 1902 r. wykonaną według fotografii Józefa Sebalda ze spektaklu Dziady Mickiewicza w inscenizacji Stanisława Wyspiańskiego oraz widokówki z ilustracjami do bajek autorstwa Szancera, Uniechowskiego oraz Orłowskiej-Gabryś.

Wystawę pt. „Kartka z ilustracją” można oglądać do 30 maja 2016 r. w czytelni biblioteki, mieszczącej się w na os. Bratkowice. Edwarda Noniewicz urodził się w Wilnie w 1939 r. Jest kolekcjonerem, a także znanym i cenionym artystą plastykiem tworzącym przy pomocy nożyczek i skalpela, ołówka i piórka niespotykane wycinanki prezentujące owady, ptaki, zwierzęta, portrety i motywy roślinne.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]