Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
‹‹    A-    A+
Aktualności
3 grudnia 2021
Muzeum w Łowiczu zaprasza dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe (amatorów) do udziału w konkursie na kartkę świąteczno-noworoczną pn. „Niech Wom sie darzy”. Konkurs skierowany jest do mieszkańców Łowicza i Skierniewic oraz powiatów łowickiego i skierniewickiego, a także wyżej wymienionych osób spoza regionu zainteresowanych folklorem łowickim.
Celem konkursu jest zachęcenie do pogłębiania wiedzy na temat obrzędowości regionu łowickiego, poszukiwania swoich korzeni i poznania tradycji, wypowiedzenie się w artystycznej formie na temat tradycji i zwyczajów związanych z Godami czyli świętami Bożego Narodzenia oraz rozbudzanie aktywności uczniów przy wykorzystaniu elementów edukacji regionalnej. Okres świąt Bożego Narodzenia przypadający na przełom starego i nowego roku wypełniony był dawniej wieloma wierzeniami, związanymi z chęcią poprawienia swojego bytu, zapewnienia zdrowia i szczęścia.

Na wsi mawiano: jaka Wigilia taki cały rok. Dlatego też skrupulatnie wypełniano wszystkie przekazywane od lat tradycje. Składanie sobie życzeń, wspólne spożywanie obfitych świątecznych posiłków, obwiązywanie drzew owocowych słomą to tylko niektóre z nich.

Pozostawienie wolnego miejsca przy stole dla niespodzianego gościa czy uchylenie drzwi podczas wieczerzy miało skłonić dusze przodków do zjawienia się w domu i zapewnić ich przychylność – jako tych, którzy są najbliżej Boga. Dlatego powszechnie przy łamaniu opłatkiem życzono sobie "Niech Wom sie darzy", aby zapewnić zdrowie rodziny, urodzaj na polu i pomyślność w hodowli zwierząt gospodarskich.

Termin zgłaszania prac upływa 24 stycznia 2022 r. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród laureatom odbędzie się (jeśli będzie możliwość organizowania uroczystości w związku z zagrożeniem epidemicznym) po 4 lutego 2022 r.

Do pobrania: http://muzeumlowicz.pl

Na fotografii: wycinanka kodra, Kolędnicy, K. Czubak, 2015 r.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]