Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
27 czerwca 2014
W Łowiczu gościł Marcin Fabjański, filozof, pisarz, reporter, publicysta oraz nauczyciel filozofii i medytacji. Wizyta gościa w dniach 16-18 czerwca 2014 r. związana była z jego pieszą podróżą z Lipska do Kaliningradu, śladami Johanna Gottieba Fichte, jednego z najważniejszych postaci ówczesnej myśli niemieckiej.
Fichte, jako 26 letni filozof postanowił przenieść się ze swojej ojczyzny do Królewca, aby pracować w otoczeniu najwybitniejszego, ówcześnie mistrza filozofii Immanuela Kantego. Wiele szczegółów podróży spisał w pamiętniku, dlatego też można odtworzyć przebieg wyprawy – mówił Fabjański. W zapiskach pojawia się także Łowicz.

Marcin Fabjański do Łowicza dotarł z Kutna. Dziennie stara się pokonywać nie więcej niż 30 km. Jak zauważył właśnie w takiej odległości zwykle oddalone są od siebie miejscowości. Można z tego wnioskować, że w czasach, kiedy nie było samochodów, a podróżowano pieszo, miejscowości lokowano tak, aby podróżni zawsze bezpiecznie mogli dotrzeć na nocleg przed zamknięciem bram.

Gdy Johann Gottieb Fichte, odwiedził Łowicz był jednym z wielu podróżników. Z pewnością nie wywoływał swoją osobą sensacji. Uznanie zyskał nieco później. Warto jednak wiedzieć, że odwiedził to miasto.

Marcin Fabjański, który z pochodzenia jest Łowiczaninem, wyruszył 13 maja 2014 r., a do celu dotrze pod koniec czerwca. 18 czerwca 2014 r. spotkał się z burmistrzem Krzysztofem Janem Kaliński, którzy przyjął go w ratuszu miejskim.

Podróż śladami Johanna Gottieba Fichte zostanie opisana w publikacji, która ukaże się prawdopodobnie jesienią tego roku. Marcin obiecał nam, że promocja książki odbędzie się również w Łowiczu. Czekamy, więc na to spotkanie.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]