Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
‹‹    A-    A+
Aktualności
30 grudnia 2013
Tradycyjnie, jak co roku, Łowicki Ośrodek Kultury zaprasza na „Łowickie Kolędowanie” z udziałem Dziecięco - Młodzieżowego Zespołu Ludowego „Koderki”. Tym razem, wspólne kolędowanie odbędzie się dwukrotnie. W niedzielę, 5 stycznia 2014 r. o godz. 16.00 w kościele Ojców Pijarów i 12 stycznia 2014 r. o godz. 10.00 w kościele Sióstr Bernardynek w Łowiczu.
Kto nie słyszał jeszcze ludowych aranżacji, najpiękniejszych kolęd i pastorałek w wykonaniu łowickiego zespołu, musi koniecznie wziąć udział w koncertach. Kolędy i pastorałki „Koderek” z pewnością na długo pozostaną w pamięci słuchaczy. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Dziecięco – Młodzieżowy Zespół Ludowy „Koderki” powstał w 1960 r. w Łowiczu. „Koderki” to nazwa przybrana przez zespół w 1985 roku. Pochodzi od „kodry”, prostokątnej, kolorowej, kwiatowej lub tematycznej wycinanki łowickiej. Zespół koncertował już w Niemczech, Holandii, Francji, Finlandii, Włoszech, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie na Węgrzech i Ukrainie.

Często można go było obejrzeć na małym ekranie. Od roku 2001 kierownikiem zespołu jest Eugeniusz Strycharski, układy taneczne (choreografia) przygotowuje Katarzyna Polak ( oprzednio 2001-2011 Jacek Lewandowski) , śpiew - Ewa Smerecka, kapela ludowa - członkowie zespołu (Edward Bednarek - klarnet, Szymon Mońka - akordeon, Weronika Monka - skrzypce, Magda Płacheta - skrzypce).

Zespół prezentuje zwyczaje ludowe: „Gaik”, „Chodzenie z kogutkiem” w pięknej i kolorowej oprawie oryginalnych strojów łowickich, a także suity łowickie. Prezentowane układy taneczne są pełne dynamizmu i temperamentu, a zarazem bardzo wdzięczne w wykonaniu dzieci.

Ostatnim wzbogaconym dorobkiem programowym jest suita krakowska (stroje krakowskie) z historycznym lajkonikiem i suita śląska. W programie tańce Beskidu Żywieckiego.

Łowicki strój damski skład się z białej koszuli z szerokimi rękawami haftowanymi ornamentem kwiatowym, czarnego wyszywanego gorsetu doszytego do spódnicy w różnokolorowe pionowe pasy, fartucha w tej samej tonacji obszytego szeroką czarną, aksamitką zdobioną w łowickie kwiaty haftowane jedwabiem lub koralikami. Na nogach białe pończochy i czarne wysokie trzewiki sznurowane czerwonymi tasiemkami.

Łowicki strój męski: wełniane szerokie spodnie w pomarańczowo-zielone lub żółte, podłużne pasy. Lejbik z czarnego sukna okrywający biodra, zapięty na rząd mosiężnych guzików, przewiązany pasem w tonacji spodni. Lniana biała koszula z szerokimi rękawami zakończonymi mankietem haftowanym w kolorowe kwiaty łowickie. Pod szyją zawiązana czerwona wstążka. Na głowie twardy, czarny, filcowy kapelusz przybrany cekinami i koralikami. Na nogach czarne skórzane buty z cholewami.

W ostatnich latach zespół zdobył najważniejsze laury na festiwalach w Polsce:
I miejsce na X Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych "Gorzów 2002"
I miejsce na Festiwalu Zespołów Dziecięcych Centralnej Polski "Łódź 2003"
I miejsce i nagroda główna "Złota Jodła" na XXX Międzynarodowym Festiwalu Dzieci i Młodzieży "Kielce 2003"
II miejsce na III Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych "Łowicz 2004"
I miejsce na Festiwalu Folklorystycznym "Tradycje 2005" w Łodzi
I miejsce na VI Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek - Niepokalanów 2006
I miejsce na VII Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych "Łowicz 2008"
II miejsce na XVII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek - Będzin 2011

Zespół aktywnie koncertuje w całej Polsce, jest corocznie zapraszany do Spały na dożynki, które organizuje Prezydent RP. Również towarzysząca mu Dziecięco-Młodzieżowa Kapela Ludowa Ziemi Łowickiej odnosi wiele sukcesów na festiwalach ogólnopolskich zdobywając czołowe miejsca.

http://lok.art.pl/


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]