Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
5 marca 2015
Muzeum w Nieborowie i Arkadii zakwalifikowało się do prestiżowego konkursu "DRZEWO ROKU" organizowanego przez Klub Gaja! Zgłoszone drzewo to arkadyjski jesion, który prawdopodobnie pamięta jeszcze, odległe czasy Heleny Radziwiłłowej! - mówi Monika Antczak, rzecznik prasowy Muzeum w Nieborowie i Arkadii.
Do tegorocznej edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja nadesłanych zostało 115 zgłoszeń z każdego województwa w Polsce. Drzewo z Arkadii znalazło się w finałowej 16. Wśród nich znalazło się osiem dębów, jodła, sosna, platan, wierzba, dwa jesiony, grab oraz jabłoń.

Konkurs ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane.

Teraz wszystko w rękach internautów, bowiem Drzewo Roku 2015 wybiorą właśnie oni podczas czerwcowego głosowania Zachęcamy wszystkich do głodowania na nasze arkadyjskie drzewo.

Szczegółowe informacje na stronie: http://swietodrzewa.pl/?p=5655

Finałowa szesnastka:
  • Aleja Dębów – Kalety (woj. śląskie);
  • Dąb Bolko – Hniszów (woj. lubelskie);
  • Dąb Dzidek – Sołtysy (woj. opolskie);
  • Dąb Jan – Gołuchów (woj. wielkopolskie);
  • Dębosław Chrobrek – Wąsosz (woj. dolnośląskie);
  • Dąb Sobieskiego – Ustroń (woj. śląskie);
  • Dąb Wielkanocny – Janowiec Wielkopolski (woj. kujawsko-pomorskie);
  • Dąb Zbyszko – Woziwoda (woj. kujawsko-pomorskie);
  • Grab Jacek – Siedlce (woj. mazowieckie);
  • Jabłoń Pani Wandy – Konstancin (woj. mazowieckie);
  • Jodła Lasumiła – Baligród (woj. podkarpackie);
  • Jesion z Arkadii – Arkadia (woj. łódzkie);
  • Jesion ze Strońska – Strońsko (woj. łódzkie);
  • Łazarska Wierzba Łącząca – Poznań (woj. wielkopolskie);
  • Platan Cesarz – Cesarzowice (woj. dolnośląskie);
  • Reliktowa sosna z Sokolicy – Krościenko nad Dunajcem (woj. małopolskie).
Jesion z Arkadii - Arkadia (woj. łódzkie) – jesion wyniosły, wiek ok. 235 lat, obwód 315 cm, wysokość 30 m, zgłoszony przez Muzeum w Nieborowie i Arkadii Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie;

Romantyczne drzewo Amora. Jesion tenrośnie w Ogrodzie Romantycznym w Arkadii. Dane wskazują że drzewo to było świadkiem narodzin Ogrodu. Dowodem na to jest rycina Jana Piotra Norblina z roku 1783 przedstawiająca grupę dorosłych i dzieci zabawiających się na polanie przed jedną z budowli arkadyjskich – Akweduktem Rzymskim, wśród nich zaś rośnie niewielkie drzewko o liściach przypominających pierzaste liście jesionu. Jesion jest drzewem bardzo użytecznym ale i magicznym.

Ponoć z drewna jesionowego wykonane były strzały Amora – a przecież w Arkadii – krainie szczęścia i miłości – Amor był bożkiem często wzywanym, albo dzidy – a w Arkadii znalazło się także miejsce dla kultu Rycerza. Jesion poświęcony był siłom władającym słońcem, ogniem i piorunem. Uważano, że pierwszy ogień uzyskany przez człowieka, powstał przez potarcie o siebie dwóch kawałków jesionu.

W czasach Heleny Radziwiłłowej wokół młodego drzewa pasły się owieczki, biegały śmiejące się dzieci. Jesion był elementem rodzącego się ogrodu, małym drzewkiem, które miało wyrosnąć na piękne, wysokie, czarodziejskie Drzewo Świata. W dzisiejszym ogrodzie jest jednym z najbardziej okazałych drzew, ocieniającym pobliski Akwedukt. Pod jego koroną też biegają dzieci, tak, jak 200 lat temu, chowając się w jego cieniu przed palącym słońcem.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]