Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Stary Rynek
Sercem Łowicza jest Stary Rynek, przy którym do dziś zachowało się wiele cennych zabytków architektury. Rynek przez kilka stuleci pełnił funkcje handlowe – od średniowiecza odbywały się na nim targi cotygodniowe i doroczne słynne jarmarki. Na rynku stoją dwa pomniki – Synom Ziemi Łowickiej z 1927 roku i Papieża Jana Pawła II odsłonięty w 2000 roku.
‹‹    A-    A+
Aktualności
8 sierpnia 2014
Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, dyrektor Łowickiego Ośrodka Kultury Maciej Malangiewicz i Polskie Stowarzyszenie Europa – Demokracja – Esperanto zapraszają na finisaż wystawy „125 lat języka esperanto”.
Wystawa powstała w związku e 125 rocznicą wydania pierwszego podręcznika esperanto. Ekspozycja składac się będzie z książek i czasopisma w języku esperanto, plansz i fotoram w języku polskim (przedstawiające główne zasady gramatyczne i informacje o życiu Ludwika Zamenhofa, twórcy esperanto). Wszystkie prezentowane materiały pochodzić będą s kolekcji Polskiego Stowarzyszenia Europa-Demokracja-Esperanto.

Uroczysta prezentacja wystawy w Łowiczu, odbędzie się 15 sierpnia o godz. 17:30 w Łowickim Ośrodku Kultury. Tuz przed otwarciem wystawy o godz. 16:00 w Sali kinowej ŁOK zaprezentowany zostanie monodram pt. „ Doktor Esperanto”.

O Esperanto
Genezą powstania języka esperanto była chęć stworzenia międzynarodowego systemu porozumiewania się wszystkich ludzi. Pomysłodawcą projektu był Ludwik Zamenhof (1859-1917) - polsko-żydowski lekarz okulista, który pracował nad wspólnym językiem od wczesnej młodości.

W 1885 r. miał już gotowy projekt zatytułowany „Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny”, który ukazał się dwa lata później w Warszawie. Autor podpisał się pod swym dziełem jako Dr Esperanto - „mający nadzieję doktor”. Wykreowany przez Zamenhofa język (z czasem nazwany esperanto od pseudonimu autora) był bardzo prosty i jednocześnie elastyczny. Pierwszy podręcznik składał się z zaledwie 5 stron, na których wyłożono 16 reguł gramatycznych i wkładki zawierającej 917 rdzeni wyrazowych.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]