Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
‹‹    A-    A+
Aktualności
2 maja 2024
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Narodowej. Flaga to jeden z najważniejszych symboli państwowych, będący oficjalnym znakiem suwerenności naszego państwa, podkreślający naszą tożsamość. O tym wyjątkowym dniu pamiętał m.in. burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, który rozdawał flagi biało-czerwone napotkanym mieszkańcom.
Pamiętajmy o wywieszeniu w miejscach swojego zamieszkania tego ważnego symbolu Polski. Niech wszędzie powiewa „biało-czerwona”

Trochę historii…

Pierwotnie polską barwą narodową był karmazyn, stanowiący symbol dostojeństwa i bogactwa, a zarazem uważany za najszlachetniejszy z kolorów. Z uwagi na cenę barwnika potrzebnego do uzyskania tego koloru mało, kto mógł sobie na niego pozwolić, dlatego też był on wykorzystywany jedynie przez najbogatszą szlachtę i dostojników państwowych.

Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 r. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej, damy wystąpiły wówczas w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone.

Nawiązano tą manifestacją do heraldyki Królestwa Polskiego – Białego Orła na czerwonej tarczy herbowej Po odzyskaniu niepodległości, barwy i kształt flagi uchwalił sejm odrodzonej Polski 1 sierpnia 1919 r. W ustawie podano: "Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny – biały, dolny zaś – czerwony.".

Dwa lata później Ministerstwo Spraw Wojskowych wydało broszurę, w której sprecyzowano odcień czerwieni definiując ją jako karmazyn, ale w 1927 r. odcień koloru czerwonego został zmieniony na cynober, ten sam kolor został użyty w definicji flagi w ustawie z 1955 r.

Kolory flagi zostały ponownie zmienione ustawą z 31 stycznia 1980 r. Ustawę opracował zespół ekspertów, w skład którego wchodzili Szymon Kobyliński, Maria Szypowska. Obowiązująca flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątem o proporcjach 5: 8, podzielonym na dwa poziome pasy: biały (u góry) i czerwony.

Dopuszcza się także wieszanie flagi w formie pionowej wstęgi - wówczas barwa biała powinna znajdować się po lewej stronie lub przy drzewcu.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Polski


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net[zamknij]   [przejdź do wycieczki]