Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
7 września 2015
Miejska Biblioteka Publiczna im. Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu włączyły się do prezydenckiej akcji „Narodowe czytanie”, zachęcającej wszystkich do wspólnego, publicznego czytania, największych polskich dzieł literackich.
Akcja zapoczątkowana została w 2012 r. przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Zachęcał on wówczas do czytania strof „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W roku ubiegłym czytane były dzieła Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety i autora pamiętników oraz słynną „Trylogię” Henryka Sienkiewicza. W tym roku przypomniano „Lalkę” Bolesława Prusa polskiego pisarza, prozaika i nowelisty.

Narodowe Czytanie w Łowiczu rozpoczęło się już w piątek, 4 września 2015 r. Burzliwe, miłosne perypetie Stanisława Wokulskiego z Izabelą Łęcką czytane były przed budynkiem Gimnazjum nr 1. przez znanych Łowiczan i uczniów I Liceum Ogólnokształcącego. „Lalkę” Bolesława Prusa czytali: burmistrz Krzysztof Kaliński, przewodniczący Rady Miejskiej Michał Trzoska, radna Zofia Wielemborek, dyrektor gimnazjum Jolanta Urbanek oraz wiązani z łowickimi stowarzyszeniami Anna Bieguszewska, Bożena Wójt i Tadeusz Żaczek. W postać Stanisława Wokulskiego wcielił się uczeń „Chełmońskiego” Kuba Szkup.

W czasie spotkania przeprowadzono kilka konkursów. Jednym z nich był konkurs rysunkowy, polegający na narysowaniu portretu lalki. Najładniejszy wizerunek lalki przedstawił Jakub Klimkiewicz z Gimnazjum nr 3. Drugie i trzecie miejsce otrzymały uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 Ola Dzięgielewska i Ola Płacheta. Prace laureatów konkursu można oglądać na wystawie w bibliotece na Bratkowicach.

Kolejne spotkanie z „Lalką” zorganizowała w niedzielę, 6 września 2015 r. Powiatowa Biblioteka Publiczna. Z racji niesprzyjającej pogody dzieło Prusa czytane było w sali barokowej łowickiego muzeum, a nie jak wcześniej planowano w Ogrodzie Saskim. Na zaproszenie biblioteki, wybrane wersy dzieła Prusa odczytało 30 osób. Wśród nich byli przedstawiciele władz miasta i powiatu, pracownicy jednostek samorządowych, reprezentanci łowickich mediów i stowarzyszeń oraz osoby zaangażowanych w życie społeczne.

Każdy kto przyszedł na spotkanie z książka, mógł otrzymać okolicznościowa pieczątkę na pamiątkę.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]