Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
‹‹    A-    A+
Aktualności
24 lipca 2015
Muzeum w Łowiczu zaprasza do oglądania nowej wystawy czasowej pt. "Bolimowska ceramika Konopczyńskich." Prezentowane na wystawie eksponaty ukazujące kunszt twórców i różnorodność ceramiki wytwarzanej w bolimowskim warsztacie pochodzą z zasobów rodziny Konopczyńskich i zbiorów łowickiego muzeum.
Rodzina Konopczyńskich z Bolimowa tradycje garncarskie kontynuuje od 6 pokoleń. Ich warsztat jest jednym z ostatnich miejsc na Mazowszu, gdzie można podziwiać tradycyjne sposoby wytwarzania ceramiki oraz kunszt pracy garncarza wyczarowującego z kawałka szarej gliny wyroby o różnorodnych kształtach i zdobieniach.

Znakiem „firmowym” warsztatu są naczynia użytkowe oraz dekoracyjne z charakterystycznym motywem ptaszka siedzącego na gałązce, angobowane, malowane i szkliwione. Młodsze pokolenie poszerzyło asortyment wyrobów o współczesne formy i eksperymentuje z nowymi technikami zdobienia.

Wystawę pt. „Bolimowska ceramika Konopczyńskich" można oglądać do 30 sierpnia 2015 r


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]