Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
‹‹    A-    A+
Aktualności
13 marca 2015
Jerzy Żaczek z Dąbkowic Górnych przekazał Stowarzyszeniu Historycznemu im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu, dwa cenne eksponaty z bitwy nad Bzurą. Są nimi drewniane skrzynki w org. malowaniu z 1939 roku służące do przenoszenia amunicji.
Jedna do amunicji karabinowej systemu mauser z 1933 (taka sygnatura widnieje pod wiekiem). Oznaczenie na bocznej ścianie skrzynki oznacza, że przenoszona była w niej amunicja karabinowa a nie np. do CKM. Druga skrzynka służyła do przenoszenia amunicji moździerzowej wz 1930 do moździerza 81 mm wz.18/28/31. „Nowe przedmioty” z okresu II Wojny Światowej zasilają zbiory stowarzyszenia.

„Dziesiątacy” dziękują Panu Jerzemu Żaczkowi za przekazane przedmioty oraz Nowemu Łowiczaninowi dzięki któremu udało się wspólnie przeprowadzić akcję, mająca na celu odszukanie jak najwięcej przedmiotów z tego okresu na ziemi łowickiej.

Już wkrótce wszystkie pozyskane eksponaty zostaną zaprezentowane na wystawie w byłych koszarach 10 PP przy ulicy Podrzecznej 30 w Łowiczu.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]