Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Aktualności
26 kwietnia 2022
Łowiczanin, artysta i właściciel Galerii „Browarna" w Łowiczu - Andrzej Biernacki, został dyrektorem Muzeum Sztuki w Łodzi. Zastąpi na tym stanowisku Jarosława Suchana, wieloletniego dyrektora placówki.
Muzeum Sztuki w Łodzi to instytucja kultury, współprowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Marszałka Województwa Łódzkiego.

Panu Andrzejowi gratulujemy nominacji!

Andrzej Biernacki ur. 27 czerwca 1958 r. w Łowiczu jest malarzem, pedagogiem, krytykiem sztuki i publicystą oraz wydawcą. W latach 1977-1980 studiował w pracowni Barbary Jonscher. W latach 1980-85 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w prac. prof. Jacka Sienickiego.

Otrzymał dyplom z wyróżnieniem w 1985 r. Stypendysta MKiS (1985/86). W latach 1985-88 był asystentem w macierzystej pracowni, a następnie (do 1991 r.) prowadził Pracownię Rysunku na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP. Miał ok. 30 wystaw indywidualnych (Warszawa, Berlin, Frankfurt, Thun, Paryż, Łowicz, Essen, Kalisz) oraz brał udział w kilkudziesięciu pokazach grupowych (Ostenda, Bazylea, Poznań, Wrocław, Berlin, Frankfurt, Grevenbroich, Hamm, Strasbourg).

W 1991 r. kupił od miasta Łowicza zrujnowany, zabytkowy zbór ewangelicki, w którym po remoncie i adaptacji urządził Galerię „Browarna”, Placówka ta oprócz działalności wystawienniczej stanowi centrum sztuki oraz miejsce umożliwiające organizowanie imprez takich jak plenery artystyczne, warsztaty twórcze, wieczory autorskie, spotkania teatralne i koncerty.

W 1994 r. został jednym z założycieli Mazowieckiej Fundacji Społeczno-Kulturalnej. Od 1998 r. do dzisiaj jest jej prezesem. W 1993 r. zarejestrował wydawnictwo pn. „Browarna”, Wydał monografie W. Wojtkiewicza, K. Krzyżanowskiego, A. Nachta Samborskiego, J. Sienickiego, tomy poetyckie J. Ficowskiego, oraz katalogi równych wystaw. W latach 1997-98 założył i redagował pismo „CDN”.

Był również redaktorem naczelnym samorządowego pisma „Łowicz” (1999). W 2017 r. za działalność publicystyczną otrzymał Nagrodę Virtuti Civili Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

https://andrzejbiernacki.blogspot.com/2011/12/galeria-browarna-malarstwo-andrzeja.html


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]