Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
‹‹    A-    A+
Aktualności
5 kwietnia 2016
W II Liceum Ogólnokształcącym w Łowiczu zorganizowana została sesja popularno-naukowa, w związku z przypadającą w tym roku 75. rocznicą Akcji AB (Außerordentliche Befriedungsaktion). Była ona odpowiedzią na falę masowych aresztowań, które niemiecka policja bezpieczeństwa przeprowadziła we wszystkich dystryktach Generalnego Gubernatorstwa w 1940 roku. Ich ofiarami stali się działacze polityczni i społeczni, urzędnicy, duchowni, lekarze oraz prawnicy.
1 kwietnia 1941 roku rozstrzelano w Palmirach 20 mężczyzn aresztowanych w Łowiczu. Wśród nich był drukarz Tadeusz Bączkowski. Od 1936 roku wydawca i redaktor tygodnika „Polska Narodowa”, piszący również dla „Gazety Łowickiej” i publikujący na łamach czasopism swoje wiersze i sonety.

Sesja odbyła się w piątek, 1 kwietnia 2016 r. i rozpoczęła się od przedstawienia przez Aleksandra Niebudka, kalendarium wydarzeń Akcji AB w Łowiczu. Następnie kierownik łowickiego archiwum państwowego Marek Wojtylak przybliżył postać łowickiego drukarza i wydawcy Tadeusza Bączkowskiego. Kolejnym punktem sesji było omówienie skutków Akcji AB w Łowiczu. Temat przedstawił prezes Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk Tadeusz Żaczek. Na koniec ogłoszono konkurs poetycki dla młodzieży szkół łowickich.

Wykładom towarzyszyła prezentacja zdjęć oraz wystawa materiałów archiwalnych zachowanych w zbiorach Archiwum Państwowego oraz państwa Pągowskich. W wykładzie uczestniczyła licznie przybyła młodzież oraz zaproszeni goście. Wśród nich zastępca burmistrza Łowicza Bogusław Bończak.

Wydarzenie wpisało się w obchody 880-lecia miasta Łowicza i zrealizowane zostało przez Łowickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w ramach konkursu Małe Granty 2016.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]