Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Zamek Prymasowski
Dzisiejsze ruiny Zamku Prymasowskiego niegdyś stanowiły wspaniałą rezydencję prymasów I Rzeczypospolitej. Zamek częściowo został zniszczony w czasie „potopu szwedzkiego”, a dalszego jego zniszczenia dokonali Prusacy. Obecnie ruiny zamku stanowią własność prywatną, prowadzone są tam prace archeologiczne i przygotowywana jest ekspozycja o jego historii.
‹‹    A-    A+
ks. Strefan Wysocki
(1928 - )
Od 1943 roku pełnił służbę w Szarych Szeregach- hufiec „Łoza”(Łowicz) w grupie „Zawiszaków” pod ps. „Ignac”. Brał udział w przygotowaniu akcji „Burza”. W czasie Powstania Warszawskiego kolportował Biuletyn Informacyjny. Po upadku powstania, działając w ramach Powiatowej Rady Opiekuńczej, niósł pomoc wysiedlonym Warszawiakom, którzy znaleźli się na terenie Łowicza.

Po wyzwoleniu Łowicza nastąpiły aresztowania zwłaszcza żołnierzy AK i Szarych Szeregów przez UB i NKWD, a następnie wywózki w głąb ZSRR. Stefan Wysocki był najmłodszym uczestnikiem akcji odbicia aresztowanych. Uwolniono z więzienia w Łowiczu ponad 80 aresztowanych Polaków.

W 1954 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk Biskupa Wacława Majewskiego. W 1972 roku z nominacji Prymasa Tysiąclecia został proboszczem parafii Opatrzności Bożej w Wesołej koło Warszawy.

W 1982 roku został Dziekanem Dekanatu Warszawa Rembertów. Przekazał miastu z prywatnej swej biblioteki do Biblioteki Powiatowej ponad 6 000 woluminów z literatury popularno- naukowej z historii, zwłaszcza historii II wojny światowej, historii harcerstwa. Od 1982 roku jest kapelanem szarych Szeregów.

Od 2002r. jest Przewodniczącym Rady Naczelnej Stowarzyszenia Szarych szeregów, obejmując wszystkich „Szaroszeregowców” na świecie. W 2004 roku został powołany w skład do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]