Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
‹‹    A-    A+
Blog - Newsy
7 grudnia 2017
Marek Wojtylak – kierownik Archiwum Państwowego w Warszawie – Oddział w Łowiczu na zaproszenie prezes ŁUTW Bożeny Wójt przybliżył słuchaczom Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w wykładzie pt. „Władysław Tarczyński – muzealnik i społecznik” postać wielce zasłużoną dla Łowicza. Spotkanie odbyło się 7 grudnia 2017 r. w Sali ślubów USC w Łowiczu, a uczestniczyło w nim ok. 40 osób.
Prelegent w bardzo interesujący sposób opowiedział zgromadzonym o życiu i działalności Władysława Tarczyńskiego, wzbogacając swój wykład przekazem multimedialnym. Zaprezentował w nim niezwykle ciekawe dokumenty i zdjęcia dotyczące W. Tarczyńskiego, jego rodowodu, rodziny, życia i działalności społecznej, które znajdują się w zasobach łowickiego archiwum. Władysław Tarczyński (ur. 22 czerwca 1845 w Płocku - zm. 6 października 1918 w Łowiczu) przybył do Łowicza w 1862 r.

Mieszkał na Nowym Rynku w kamienicy pod numerem 8, gdzie ojciec prowadził warsztat korektury i strojenia fortepianów. Był działaczem społecznym, założycielem i współorganizatorem wielu instytucji i towarzystw w Łowiczu, m.in.: czytelni ludowej, straży, Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, Towarzystwa Wzajemnego Kredytu, a przede wszystkim Muzeum Starożytności i Pamiątek Historycznych.

Był też autorem książek historycznych i religijnych. Muzeum Starożytności znajdowało się w budynku Towarzystwa Wzajemnego Kredytu na rogu Starego Rynku i ul. Zduńskiej – tam przetrwało do 1915 r., a w 1921 r. przeniesiono je do nowej siedziby, do gmachu przy Starym Rynku 16. W roku 1914 stan zbiorów wynosił ponad 3 200 obiektów, ale podczas I wojny światowej część zbiorów uległa zniszczeniu lub zaginięciu.

Po śmierci Tarczyńskiego opiekunem zbiorów Muzeum Starożytności został Emil Balcer. Dziś w łowickim muzeum dział historyczny nosi imię Władysława Tarczyńskiego i można w nim obejrzeć wiele eksponatów z jego zbiorów.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]