Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Gmach dawnej poczty konnej
Gmach dawnej poczty konnej jest jedynym zachowanym wzorcowym zespołem pocztowym I klasy z okresu Królestwa Polskiego. W dniu 2 listopada 1830 roku w pokojach gościnnych poczty zatrzymał się na postój Fryderyk Chopin. Po odpoczynku udał się w dalszą podróż do Francji, na zawsze opuszczając Ojczyznę.
‹‹    A-    A+
Aktualności
23 stycznia 2024
Muzeum w Łowiczu zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Sztuka wojny – tajemnice zaklęte w orężu” – ze zbiorów Krzysztofa Ledwonia. Otwarcie wystawy odbędzie się w niedzielę, 4 lutego 2024 o godz. 15.00. Wystawa będzie prezentowana do 12 maja 2024 r.
Krzysztof Ledwoń – właściciel prywatnej kolekcji broni wschodniej z Częstochowy. Od czterdziestu lat rozwija swoja pasję kolekcjonerska, sam były żołnierz 6 Brygady Powietrznodesantowej, działacz harcerski. W 2022 r za swoją pasję kolekcjonerską nagrodzony Pierścieniem Hetmana Kolekcjonerów Polskich J. Dunin-Borkowskiego. Wernisaż przedstawia sztukę wojenną Rzeczpospolitej, ale i również Imperium Osmańskiego.

W Jego kolekcji możemy podziwiać przedmioty od XVI do XIX wieku, pochodzące z Europy, Azji, północnej Afryki czy Imperium Osmańskiego. Najliczniej reprezentowaną grupą broni są szable XVIII i XIX wieczne m.in.: tureckie, perskie, pruskie, polsko-węgierskie, francuskie czy słynne polskie szable husarskie z XVII wieku, uzupełniane przez m.in.: sztylety i miecze indyjskie, jatagany, pale i kilindże tureckie, oraz topory bojowe i ceremonialne. Broń miotającą reprezentują głównie łuki retrorefleksyjne z XVII i XVIII w., natomiast broń palną pistolety: lontowe, skałkowe i kapiszonowe oraz strzelby.

Bogate zdobnictwo np. kolczug, napierśników, pancerzy, zbroi, tarcz, hełmów ryngrafów, prochownic czy ozdobnych klamer, świadczy o wysokim kunszcie rzemiosła, stąd też wiele eksponatów, jest wręcz bezcennych. Wpływa to również na walory estetyczne prezentowanych zbiorów. K. Ledwoń właściciel prezentowanych przedmiotów z ogromną pasją oddaje się gromadzeniu tych eksponatów. Aby je pozyskać, przemierzył tysiące kilometrów podróżując głównie po Europie Zachodniej. Pasje kolekcjonerskie częstochowianina podziela również jego wnuk, który buduje prywatne muzeum.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]