Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
‹‹    A-    A+
Aktualności
21 marca 2019
Muzeum w Łowiczu zaprasza do udziału w wernisażu wystawy „Pejzaż mazowiecki w muzyce polskiej” autorstwa artystki malarki Marii Wollenberg-Kluza. Otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę, 6 kwietnia 2019 r. o godz. 16.00. Wystawa prezentowana będzie do 9 czerwca 2019 r.
Maria Wollenberg-Kluza urodziła się w 1945 roku w Puławach. W latach 1967 – 73 studiowała na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1973 roku otrzymała dyplom z malarstwa z wyróżnieniem oraz aneks do dyplomu z tkaniny artystycznej.

Pierwszą wystawę indywidualną swoich prac zorganizowała w 1967 roku. Do tej pory urządziła ponad 160 wystaw indywidualnych w kraju (m.in. w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Puławach, Nałęczowie, Opolu, Łańcucie, Rzeszowie, Słupsku, Olsztynie, Płocku, Kozienicach, Łodzi, Nysie, Gdańsku) oraz zagranicą (m.in. w Madrycie, Pradze, Karlovych Varach, Sztokholmie, Sofii, Bergen, Delhi, Stambule, Rzymie, Moskwie, Kijowie, Charkowie, na Krymie, w Gruzji; na Litwie, w Wenecji, Sewastopolu).

W latach 2015 i 2016 z okazji jubileuszu 70-lecia urodzin zorganizowała 19 wystaw, m.in. w Warszawie, Lublinie, Opinogórze, Nysie, Łodzi, Gdańsku, Szczecinie. W 2017 odbyły się wystawy indywidualne w Szczecinie, Sopocie, Warszawie, Kędzierzynie-Koźlu.

W 2018 roku obchodziła Jubileusz 50-lecia pracy twórczej objęty Honorowym Patronatem przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Société Européenne de Culture. Polski SEC. W ramach Jubileuszu odbyły się m.in. wystawy w Katowicach, Gdańsku, w Gorzowie, Wojnowicach k/Wrocławia, w Krakowie, Grudziądzu, Włocławku, Warszawie.

Brała udział w kilkuset wystawach zbiorowych ogólnopolskich i międzynarodowych oraz w prezentacjach polskiej sztuki za granicą. Jest laureatką m.in. nagrody imienia Jana Cybisa za całokształt twórczości; wyróżniona medalem Gloria Artis oraz medalem Pro Masovia.

Maluje najczęściej monotematyczne cykle prac. W jej twórczości pojawiają się tematyka sakralna, nawiązania do pejzażu, inspiracje muzyczne; w sposób metaforyczny i symboliczny podejmuje tematy ludzkiego życia; stosuje bogatą, żywą kolorystykę.

Wystawa „Pejzaż mazowiecki w muzyce polskiej” prezentuje obrazy inspirowane muzyką Fryderyka Chopina oraz m.in. Mieczysława Karłowicza, Zygmunta Noskowskiego, Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego.

www.wollenberg.art.pl


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net[zamknij]   [przejdź do wycieczki]