Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Napoleon
Po zwycięstwie pod Jeną i Auerstaedtem, w drodze do Warszawy, zatrzymał się w Łowiczu, 18 grudnia 1806 roku, Napoleon – Wielki Cesarz Francuzów. Wydarzenie to upamiętnia tablica wmurowana w kamienicę stojącą przy jednej z pierzei Starego Rynku.
‹‹    A-    A+
Archeologia miasta
23 grudnia 2010
Na stronie internetowej gazety Rzeczpospolitej Polskiej - www.rp.pl, w dziale Nauka i podrozdziale Cywilizacja, zamieszczony został bardzo ciekawy artykuł dotyczący przeszłości Łowicza i ziemi łowickiej.
Mówi on m.in. o tym, że podczas wykopalisk prowadzonych przez prof. Lucynę Domańską z Uniwersytetu Łódzkiego, poprzedzających budowę autostrady A2. w miejscowości Polesie, wśród zabytków z początków epoki brązu, archeolodzy zidentyfikowali narzędzia krzemienne z epoki lodowcowej, pozostawione przez neandertalczyków.

Jest to o tyle zaskakujące odkrycie, że dotychczas stanowiska neandertalskie, znane z Polski, odkrywano tylko w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i na Śląsku.

Jak mówi autor artykułu Krzysztof Kowalewski, „tego odkrycia można było się spodziewać, z racji tego, że już w latach 60., w miejscowości Skaratki, także koło Łowicza, odkryto pozostałości mamuta, które wyglądały tak, jakby zwierzę zostało poćwiartowane. Nie znaleziono jednak przy nim narzędzi.

To kolejny dowód na to, że miasto ma głębokie korzenie przeszłosci i miało swój początek jako osada łowców, od której przeznaczenia, zaczerpnięto później jego nazwę Łowicz.

Zainteresowanych tematem odsyłamy na stronę artykułu:
http://www.rp.pl/artykul/337622.html


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]