Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
‹‹    A-    A+
Męski strój łowicki
Od połowy XIX w. Księżacy ubierali się w pasiaste samodziałowe portki z tłem w kolorze ciemnoczerwonym. Na przełomie XIX i XX w. modna stała się barwa pomarańczowa. Koszule lniane podobnie jak u kobiet miały krój przyramkowy i tak samo były zdobione haftem. Młodzi mężczyźni na nie zdobione koszule zakładali tak zwane krawaty, bardzo obficie haftowane. Były one zwykle wykonane z płótna lub aksamitu. "Lejbiki" - sięgające ud kamizele, zapinane na jeden rząd metalowych guzików, szyto z czarnego kupnego sukna.

Noszone w XIX i na początku XX w. "spencerki" wyglądały jak lejbiki z rękawami. Późniejsze sięgają do bioder i były zapinane na tak zwane "potrzeby". W ubiegłym stuleciu bogaci gospodarze zakładali sukmany w kolorze czarnym i białym z sukna nabywanego w mieście. Nazywano je "kromnymi" - były uszyte z tkaniny kupionej na kramie.

Te drogie sukmany miały krój żupanowy i były mocno marszczone w dolnej, tylnej części. Biedni chłopi, a zamożni na co dzień zakładali tak zwane "brzezinioki" - z tańszego sukna samodziałowego o prostym kroju. W XX w. popularne stały się "kapoty" z czarnego sukna wzorowane na miejskich płaszczach, zapinane na szamerowanie lub potrzeby.

Księżacy zawsze do ubioru zakładali zawiązane w talii pasy. Nakrycie głowy zawsze stanowił filcowy kapelusz, często zdobiony haftowaną aksamitką. Na nogach nosili buty z czarnej skóry z wysokimi cholewami. Regionalne stroje łowickie posiada nadal wielu Księżaków. Można je podziwiać nie tylko w salach muzealnych, ale również podczas procesji ważnych świąt kościelnych, np. Bożego Ciała czy występów zespołów folklorystycznych.
Elżbieta Miszczyńska



Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]