Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Zamek Prymasowski
Dzisiejsze ruiny Zamku Prymasowskiego niegdyś stanowiły wspaniałą rezydencję prymasów I Rzeczypospolitej. Zamek częściowo został zniszczony w czasie „potopu szwedzkiego”, a dalszego jego zniszczenia dokonali Prusacy. Obecnie ruiny zamku stanowią własność prywatną, prowadzone są tam prace archeologiczne i przygotowywana jest ekspozycja o jego historii.
‹‹    A-    A+
Aktualności
20 kwietnia 2018
Miesiąc kwiecień nazwany „Miesiącem Pamięci Narodowej” jest okazją do przypomnienia znaczących wydarzeń w historii naszego narodu, a także oddania hołdu bohaterom i ofiarom tragedii, którzy zwyciężali i ginęli za wolność i niepodległość Polski.
Z tej okazji w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łowiczu, odbyła się uroczysta akademia przypominająca o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski, przygotowana przez uczniów i nauczycieli szkoły. Hołd bohaterom i ofiarom tragedii narodowych oddali również członkowie Klubu Turystyki Kolarskiej „Szprycha” uczestnicząc w rajdzie, którego celem było odwiedzenie miejsc pamięci na terenie miasta Łowicza.

W tym roku szkolna uroczystość w ZSP Nr 1 miała szczególną oprawę i wpisywała się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Najważniejszym jej punktem było podpisanie porozumienia współpracy pomiędzy ZSP nr 1 (szkoła dziś kultywuje tradycje 10pp jako patrona) oraz Szkoły Podstawowej nr 3 im. kard. Karola Wojtyły - Papieża Polaka w Łowiczu (przed wojną szkoła była pod opieką 10pp). Porozumieniem, 13 kwietnia 2018 r., podpisali dyrektorzy Dariusz Żywicki oraz Wioletta Puszcz.

Inicjatorem reaktywowania współpracy pomiędzy obiema szkołami było Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty, które kultywuje tradycje pułkowe. Kolejnym elementem działań Stowarzyszenia był powrót kopi odznaki pułkowej na sztandar SP nr 3.

W trakcie akademii rozstrzygnięto wyniki powiatowego konkursu grafiki komputerowej dla uczniów najstarszych klas podstawówki i gimnazjów. Pierwsze miejsce otrzymała Aleksandra Zielińska (SP w Sobocie), drugie Mateusz Kobuszewski (SP 3 w Łowiczu), a trzecie Julia Borecka (Gimnazjum nr 1 w Kompinie). Nagrodzono również uczestników szkolnego konkursu wiedzy o życiu Ireny Sendlerowej.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele 10. Opolskiej Brygady Logistycznej, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, 37. Sochaczewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej, 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień w Skierniewicach.

Członkowie KTK „Szprycha” rajd zorganizowali dzień później, 14 kwietnia 2018 r. Odwiedzając miejsca pamięci, prezes PTTK Oddział w Łowiczu i KTK „Szprycha” Adam Szymański przybliżał historię związaną z pomnikami i tablicami, które znalazły się na trasie rajdu. Przedstawiamy wykaz odwiedzonych miejsc, zachęcając wszystkich do lokalizacji ich w terenie.
  • Pomnik Synom Ziemi Łowickiej Bojownikom o Niepodległość na Starym Rynku. Powstał w 1927 r. z inicjatywy społecznej dla upamiętnienia poległych w walkach o niepodległą Polskę. Zniszczony podczas II wojny światowej doczekał się rekonstrukcji w 1986 r.
  • Tablica na Ratuszu Miejskim – „Ku uczczeniu pamięci 5808 mieszkańców Łowicza straconych przez Niemców w latach 1939-1945. Trzynastu Polaków rozstrzelanych na dziedzińcu ratusza we wrześniu 1939. Trzech radnych miasta zgładzonych przez Niemców w latach 1939-1945. 14 pracowników miejskich zamordowanych przez Niemców w latach 1939-1945.”


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]