Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Stary Rynek
Sercem Łowicza jest Stary Rynek, przy którym do dziś zachowało się wiele cennych zabytków architektury. Rynek przez kilka stuleci pełnił funkcje handlowe – od średniowiecza odbywały się na nim targi cotygodniowe i doroczne słynne jarmarki. Na rynku stoją dwa pomniki – Synom Ziemi Łowickiej z 1927 roku i Papieża Jana Pawła II odsłonięty w 2000 roku.
‹‹    A-    A+
Aktualności
27 czerwca 2017
Muzeum w Łowiczu prezentuje kolejną ciekawą wystawę. Tym razem ukazuje ona historię przedwojennego, łowickiego sportu. Na ekspozycji zobaczymy unikalne fotografie, dokumenty, a także elementy strojów sportowych sprzed lat. Prezentują one różnorodność dyscyplin sportowych uprawianych przez mieszkańców Łowicza od początku XX wieku.
Wystawa jest pierwszą próbą ukazania bogatych tradycji łowickiego sportu. A nie są one małe. Aktywność fizyczna była i jest dla łowiczan niezwykle ważna, co można zauważyć m.in. na przykładzie licznie dzisiaj działających klubów sportowych. Sport zawsze dawał dużo satysfakcji, szczególnie ludziom młodym, pomagał również utrzymać tężyznę fizyczną potrzebną w okresie zaborów do walki o niepodległość Rzeczypospolitej.

- W dwudziestoleciu międzywojennym podtrzymywanie tężyzny fizycznej było elementem wychowania obywatelskiego i popularną formą rozrywki. Co ważne, uprawianie sportu łączyło mieszkańców Łowicza bez względu na pochodzenie społeczne, wyznanie i poglądy polityczne – mówił Tomasz Romanowicz z łowickiego muzeum w czasie wernisażu wystawy, który odbył się w sobotę, 24 czerwca 2017 r.

Oglądając wystawę przeniesiemy się w świat łowickiej piłki nożnej i innych sportów zespołowych, dyscyplin uprawianych przez żołnierzy 10 Pułku Piechoty, stowarzyszeń gimnastycznych „Sokoła” i żydowskiej „Bar Kochby” oraz uczniów Gimnazjum Męskiego im. J. Poniatowskiego w Łowiczu.

Wystawa dedykowana jest postaci plutonowego Zdzisława „Lelona” Lelonkiewicza (1907 – 1968) żołnierza 10 Pułku Piechoty, a także wieloletniego nauczyciela wychowania fizycznego w łowickich szkołach.

Ekspozycja prezentowana będzie do 3 września.

Organizatorami wystawy są: Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty, Muzeum w Łowiczu i łowicki oddział Archiwum Państwowego w Warszawie.

Źródło informacji i foto: www.lowicz24.eu


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]