Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
‹‹    A-    A+
Domaniewice
Wieś gminna wzmiankowana w 1357 r. Barokowa kaplica z 1631-33 wystawiona przez mieszczan krakowskich Wojciecha i Jakuba Celestów. Wewnątrz cudowny obraz Najświętszej Marii Panny wykonany na wzór obrazu NMP Śnieżnej z Rzymu.

Na chórze dwustuletnie, siedmiogłosowe organy z bardzo ciekawym prospektem przedstawiającym srebrnego orła w koronie z rozpostartymi skrzydłami. Uważany jest za jeden z najciekawszych prospektów organowych na świecie. Kościół parafialny z pocz. XX w. wg proj. J. Dziekońskiego.

W pobliskich Skaratkach jedno z kilku stanowisk, na podstawie których zrekonstruowano warunki paleogeograficzne obszaru podłódzkiego z końca epoki lodowej. W złożu torfu, którego dolna część powstała w ciepłym okresie międzylodowcowym, a górna w warunkach klimatu chłodnego ostatniego zlodowacenia, znaleziono szczątki mamuta.


Zdzisław Kryściak



Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]