Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Czesława Kaczyńska
Czesława Kaczyńska urodzona 15.08.1943 r. w Strzałkach w kurpiowskiej rodzinie Staśkiewiczów, słynącej w regionie z uzdolnień artystycznych. Mając 10 lat wykonała pierwszą samodzielną pracę. W wieku 14 lat odniosła swój pierwszy sukces-zdobyła główną nagrodę w konkursie, w którego jury zasiadał zasłużony badacz regionu Kurpiów - Adam Chętnik. Jest jedną z nielicznego grona artystek kurpiowskich, które podtrzymując tradycję cięcia papieru, przyczyniły się do jej rozpowszechnienia, a w efekcie do uczynienia z niej rozpoznawalnego produktu regionalnego. Czesława Kaczyńska poza wycinanką wykonuje także pieczywo obrzędowe, haft, koronkę, palmy, bibułowe bukiety, kierce, pisanki, ozdoby choinkowe i zabawki. Wielokrotnie była nagradzana w konkursach organizowanych przez muzea, stowarzyszenia i instytucje samorządowe. Czesława Kaczyńska brała udział w wielu przedsięwzięciach, prezentując swoje osiągnięcia podczas targów, jarmarków, kiermaszów, festynów i innych imprez w kraju oraz poza jego granicami. Współpracuje z licznymi instytucjami, stowarzyszeniami czy zespołami. Sprawuje szóstą kadencję funkcji prezesa Oddziału Kurpiowskiego STL w Ostrołęce. W 2007 roku, z jej inicjatywy, utworzone zostało Stowarzyszenie Artystów Kurpiowskich, w którym sprawuje funkcję prezesa.

Pani Czesława posiada: Odznakę Zasłużonego Działacza Kultury, Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medal „Za zasługi dla Regionu Kurpiowskiego z okazji 10-lecia związku”, Medal „Zasłużony dla Cepelii”, Medal Pamiątkowy PRO MASOVIA, Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Medal z okazji 60-lecia „Cepelii”, Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medal „Za zasługi dla Regionu Kurpiowskiego”z okazji 20-lecia związku. 

Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]