Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
‹‹    A-    A+
Aktualności
20 września 2018
Muzeum w Łowiczu zaprasza na wernisaż wystawy pn. #1Nowe szycie makatki/otwarty konkurs. Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek, 28 września 2018 r., godz. 12.00. Wystawa będzie czynna do 30 grudnia 2018 r.
„Makatki jako dekoracyjny element wnętrz, przywędrowały do nas z Niemiec i Holandii po I wojnie światowej i do lat 70. XX w. stanowiły wyposażenie mieszkań. Pełniły rolę praktyczną, estetyczną, dekoracyjną i symboliczną, a umieszczone na nich napisy miały wskazywać normy i zasady postępowania. W Polsce najdłużej funkcjonowały w tradycyjnym wystroju wiejskiej kuchni. Podkreślały porządek, czystość, przytulność i gospodarność każdego domu.

Ze względu na sposób wykonania makatki można podzielić na haftowane i drukowane. Kompozycje makatek ukazywały zazwyczaj obrazki ze scenkami rodzajowymi, w górnej części otoczone kwiatową bordiurą, u dołu opatrzone napisami o treści świeckiej lub religijnej. Zdarzały się również makatki bez napisów. Drukowane makatki powstawały fabrycznie lub rzemieślniczo i naśladowały te haftowane ręcznie, wprowadzając jednocześnie nowe motywy, które z kolei mogły być kopiowane na makatkach wykonywanych w domu. W ten sposób ich wzornictwo krążyło pomiędzy wykonawcami.

Wychodząc naprzeciw modzie, w nurcie etnograficznych powrotów, powstał projekt „#1Nowe szycie makatki/otwarty konkurs” realizowany przez Łódzki Dom Kultury oraz Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, a dofinansowany przez MKiDN. Do współpracy zostały zaproszone muzea w Łowiczu, Sieradzu, Opocznie, Tomaszowie Mazowieckim, Łęczycy i Brzezinach.

Celem projektu było przypomnienie oraz ożywienie starych form twórczości hafciarskiej oraz ich adaptacja do współczesnych warunków społecznych i popularyzacja wśród mieszkańców województwa łódzkiego. Dzięki kreatywności uczestników projektu: hobbystów, twórców, artystów, przy zastosowaniu tradycyjnych lub innowacyjnych technik, miały powstać nowe artefakty o nowoczesnych przesłaniach. W przeprowadzonym konkursie wzięły udział 82 osoby, powstało 158 makatek a finałem projektu jest pokonkursowa wystawa prac w Muzeum w Łowiczu. Wcześniej makatki prezentowane były w Łódzkim Domu Kultury, w muzeach w Łęczycy, Tomaszowie Mazowieckim, Opocznie, Brzezinach i Sieradzu.

Dzięki projektowi „ #1Nowe szycie makatki/otwarty konkurs” przedstawiamy Państwu współczesną kolekcję makatek, zróżnicowaną zarówno pod względem tematów jak i technik wykonania. Powstały rzeczy świadomie kreowane, stworzone by kontynuować opowieść o rękodziele, ludziach tworzących i wyrobach które są nośnikiem naszej tradycji”.

Tekst: Alicja Woźniak, MAiE w Łodzi


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]