Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Księstwo łowickie
Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
‹‹    A-    A+
Aktualności
17 listopada 2017
Ponad 200 osób wzięło udział w jubileuszu 10-lecia Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który zorganizowany został 16 listopada 2017 r. w restauracji „Szkiełka” w Łowiczu. W uroczystości wzięli udział słuchacze uniwersytetu oraz licznie przybyli zaproszeni goście.
Wśród nich obecni byli profesorowie i instruktorzy studentów, a także władze miasta i powiatu łowieckiego oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych stowarzyszeń m.in. z Łowicza, Kutna i Łęczycy.

W czasie spotkania przybliżono najważniejsze wydarzenia w 10-letniej historii ŁUTW oraz zaprezentowano umiejętności osób należących do poszczególnych kół zainteresowań działających w ramach uniwersytetu. Należą do nich m.in. taniec towarzyski, warsztaty plastyczne, zajęcia wycinankarskie, kulinarne, literackie i sportowe. Dziś w ŁUTW swoje pasje rozwija ponad 230 członków. Uniwersytet integruje, kształci i przeciwdziała wykluczeniu społecznemu seniorów, a dzięki coraz to atrakcyjniejszej propozycji programowej, przyciąga jak magnez wciąż nowych członków.

Podczas wystąpienia burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński podkreślił bardzo dobrą współpracę seniorów z władzami miasta oraz innymi stowarzyszeniami. Chwalił obecność członków Uniwersytetu na różnego rodzaju uroczystościach zarówno patriotycznych jak i kulturalnych, a także za organizację koncertów charytatywnych. Wspomaganie i pomoc osobom niepełnosprawnym i współpracę z biblioteką oraz szkołami.

Podziękował zarówno obecnej prezes Bożenie Wójt jak i pierwszej prezes stowarzyszenia Annie Burakowskiej, wręczając kwiaty i pamiątkowe szklane statuetki. Docenił także pracę na rzecz stowarzyszenia najbardziej zaangażowanych działaczek, które otrzymały róże. Słowa uznania do władz ŁUTW skierowali także inni zaproszeni goście, którzy w dowód wdzięczności za współprace z Uniwersytetem, otrzymali upominki.

Uroczystość uświetniły występy artystyczne. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili zawodowi tancerze, jak i sami uczestnicy ŁUTW pokazując tym samym, że mają do siebie dystans i bardzo dobrze się bawią w swoim towarzystwie.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]