Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
‹‹    A-    A+
Aktualności
4 listopada 2015
Członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu i tym razem nie zawiedli. Jak co roku stawili się w komplecie by wziąć udział w VI Kweście na rzecz ratowania zabytkowych grobów łowickich cmentarzem, której organizatorem było Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Łowiczu.
„Dziesiątacy” dyżury pełnili 1 listopada 2015 r., od wczesnych godzin porannych, na cmentarzu katedralnym. Stowarzyszenie reprezentowało dziewięciu przedstawicieli ubranych w mundury 10pp oraz „po cywilu”. W ramach kwesty przygotowali ok. 1000 własnych pocztówek, które rozdano wspierającym zbiórkę.

Warto przypomnieć, że w kweście wzięło udział 73 kwestarzy. Oprócz „dziesiątaków” w kweście wzięły udział łowiccy samorządowcy, przewodnicy i członkowie PTTK, zespołu ludowego „Masovia”, młodzież Gimnazjum nr. 2 im Jana Wegnera i wielu Łowiczan niezrzeszonych w rządnych grupach i stowarzyszeniach.

Dzięki wspólnym działaniom kolejne zabytkowe groby zostaną poddane renowacji, aby ocalić je dla przyszłych pokoleń mieszkańców Łowicza.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]