Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
22 stycznia 2015
Foto Art Galeria EKSPOZYCJA 34, mieszcząca się w bramie zabytkowej kamienicy przy ulicy Zduńskiej 34 w Łowiczu, zaprasza na otwarcie kolejnej wystawy. Tym razem będą to zdjęcia dokumentujące wyprawy rowerowe członków Klubu Turystyki Kolarskiej „Szprycha”, działającego przy łowickim oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, do miejsc związanych z życiem i twórczością Józefa Chełmońskiego.
Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w najbliższą sobotę, 24 stycznia 2015 r. o godz. 11.00.

W roku ubiegłym, obchodziliśmy 100 rocznicą śmierci polskiego malarza i pejzażysty Józefa Chełmońskiego. Artysta ten w sposób szczególny związany jest z Łowiczem i Ziemią Łowicką. Urodził się 7 listopada 1849 r w Boczkach koło Łowicza, a swoje pierwsze nauki pobierał w Powiatowej Szkole Ogólnej, mieszczącej się wówczas w dawnym gmachu Seminarium Księży Misjonarzy, obecnie Muzeum w Łowiczu.

W związku z tym faktem, Sejm RP ustanowił Rok 2014 - Rokiem Józefa Chełmońskiego. W czasie jego trwania, zorganizowano szereg inicjatyw mających na celu przypomnienie życia i twórczości tego wybitnego artysty. Wśród nich były spotkania, wystawy, promocje wydawnicze, a także wycieczki i rajdy turystyczne. Wiele z nich zorganizował PTTK.

KTK „Szprycha” za cel postawiło sobie w Roku Chełmońskiego m.in. odwiedzić wszystkie miejsca związane z artystą, chcąc w ten sposób uczcić o nim pamięć. Każda z wycieczek była wyjątkowa i szczegółowo udokumentowana, po to, aby po zakończeniu Roku Chełmońskiego, ze zgromadzonych zdjęć i przeżyć, stworzyć wystawę podsumowującą wszystkie wyprawy.

6 kwietnia 2015 r., obchodzić będziemy 101 rocznicę śmierci artysty. Zachęcamy więc wszystkich do zapoznania się z materiałem PTTK, mając nadzieję, że stanie się ona dla Państwa inspiracją do zorganizowania własnych wycieczek do miejsc związanych z Józefem Chełmońskim.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]