Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Stary Rynek
Sercem Łowicza jest Stary Rynek, przy którym do dziś zachowało się wiele cennych zabytków architektury. Rynek przez kilka stuleci pełnił funkcje handlowe – od średniowiecza odbywały się na nim targi cotygodniowe i doroczne słynne jarmarki. Na rynku stoją dwa pomniki – Synom Ziemi Łowickiej z 1927 roku i Papieża Jana Pawła II odsłonięty w 2000 roku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
23 stycznia 2018
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Łowiczu zaprasza wszystkich miłośników lokalnej historii oraz zimowych spacerów do udziału XVIII Rajdzie Szlakiem Powstania Styczniowego 1863 r. Rajd rozpocznie się w sobotę, 17 lutego 2018 r. przy pomniku Powstańców na Mogiłach, koło Bolimowa. W tym roku będzie on miał szczególną wymowę, ponieważ wpisze się w cykl imprez organizowanych z okazji 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Głównym celem rajdu jest uczczenie 155 rocznicy bitwy, stoczonej przez oddział powstańczy Władysława Stroynowskiego z wojskami rosyjskimi w dniu 7 lutego 1863 r. na terenie Puszczy Bolimowskiej. Celem rajdu jest również przypomnienie ważnych wydarzeń historycznych, których areną była Puszcza Bolimowska, popularyzacja turystyki pieszej oraz pokazanie walorów przyrodniczych puszczy.

Jak co roku uczestnicy rajdu przejadą autokarem z Łowicza do miejscowości Mogiły. Spotkanie uczestników rajdu przed ratuszem miejskim na Starym Rynku o godz. 9:00. W programie rajdu znajdzie się złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem powstańców w Mogiłach, przypomnienie historycznych wydarzeń jakie rozegrały się na terenie Puszczy Bolimowskiej, ognisko i konkurs historyczny na terenie ośrodka „Grabskie Sioło” w Budach Grabskich oraz około 12 km marsz po Puszczy Bolimowskiej. Rajd zakończy się w miejscowości Skierniewice Rawka, skąd uczestników do Łowicza zabierze autokar.

W rajdzie mogą wziąć udział wszyscy chętni, osoby niepełnoletnie pod opieką dorosłych. Wpisowe w wysokości 5 zł od członków PTTK i dzieci pod opieką rodziców oraz 10 zł od pozostałych uczestników należy wpłacać w biurze PTTK lub na konto PTTK w Łowiczu nr: 49124033471111000028649285 z dopiskiem opłata za rajd najpóźniej do najpóźniej do 13 lutego 2018 r. W ramach wpisowego uczestnicy otrzymują: przejazd autokarem, znaczek rajdowy, porcję kiełbasy i grochówki wojskowej. Przewidziano nagrody dla najmłodszego i najstarszego uczestnika rajdu oraz dla najliczniejszej rodziny i zorganizowanej grupy. Szczegółowe informacje na temat rajdu można uzyskać u komandora rajdu Adama Szymańskiego, na plakatach, stronie www.pttklowicz.pl oraz dzwoniąc pod nr. tel. 46 837 32 69.

Organizatorem rajdu jest: PTTK Oddział w Łowiczu, Urząd Miejski w Łowiczu, Urząd Gminy w Bolimowie, Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej, Ochotnicza Straż Pożarna w Nieborowie. Zachęcamy wszystkich do udziału w rajdzie.

PROGRAM RAJDU
  • Zapisy uczestników na listę rajdową: 9:00
  • Odjazd autokaru z uczestnikami rajdu do miejscowości Mogiły: 9.30
  • Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem powstańców.
  • Ognisko nad rzeką Rawką, pieczenie kiełbasy, wojskowa grochówka.
  • Wymarsz na trasę rajdu oraz odjazd autokaru z uczestnikami kończącymi rajd w Mogiłach: 11.00
  • Ognisko na terenie ośrodka „Grabskie Sioło” w Budach Grabskich, konkursy, wręczanie nagród: godz. 13.00-14.30.
  • Odjazd uczestników autokarem z miejscowości Skierniewice Rawka do Łowicza: 16.30.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]