Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
6 września 2018
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oddział w Łowiczu zaprasza do udziału w XV Rajdzie Szlakiem Bojowym 10 Pułku Piechoty. Głównym celem rajdu, który odbędzie się 15 września 2018 r. będzie uczczenie 79. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej i bitwy nad Bzurą oraz przypomnienie historii łowickiego pułku piechoty w czasie działań bojowych nad Bzurą we wrześniu 1939 r.
Program rajdu przewiduje m.in. złożenie kwiatów na grobie płk Mariana Krudowskiego, dowódcy 10 Pułku Piechoty w Łowiczu, odwiedzenie cmentarzy wojskowych w Nieborowie i Bednarach, miejsca spoczynku żołnierzy „dziesiątki”, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem na cmentarzu wojennym w Kompinie, przypomnienie historii działań bojowych 10 Pułku Piechoty w czasie bitwy nad Bzurą, a także ognisko i konkursy.

Rajd odbędzie się w formie pieszej, rowerowej i kajakowej. Trasa piesza o długości ok. 10 km oraz spływ kajakowy rozpoczną się w Łowiczu, a zakończą w Kompinie. Trasa rowerowa o długości ok. 30 km będzie przebiegała przez miejscowości: Arkadia, Nieborów, Bednary, Kompina, Zabostów (znakowany szlak niebieski i czerwony). Po zakończeniu rajdu uczestników spływu i trasy pieszej zabierze do Łowicza autobus. Ilość miejsc na spływ jest ograniczona.

Zgłoszenia uczestnictwa w rajdzie przyjmowane są do 11 września 2018 r., a jego potwierdzeniem jest dokonanie symbolicznej opłaty: dla członków PTTK 5 zł , pozostali uczestnicy rajdu 8 zł, płatne w biurze lub na konto PTTK: 49124033471111000028649285 z dopiskiem opłata za rajd. Koszt spływu kajakowego to 25 zł od członków PTTK i 28 zł od pozostałych osób. Biuro PTTK w Łowiczu czynne we wtorki i czwartki w godzinach 14:00 – 18:00.

Uczestnicy rajdu zobowiązani są posiadać sprawny rower przystosowany do ruchu zgodnie z zasadami kodeksu drogowego i dowód tożsamości. Wszyscy biorą udział w imprezie na własną odpowiedzialność, a osoby niepełnoletnie pod opieką dorosłych.

Organizatorzy zapewniają uczestnikom: znaczek rajdowy, grochówkę wojskową, ognisko z porcją kiełbasy, obsługę przewodnicką, konkursy sprawnościowe, nagrody zgodnie z warunkami zawartymi w regulaminie rajdu. Przewidziano także nagrody dla najstarszego i najmłodszego uczestnika, oraz dla najliczniejszej grupy zorganizowanej.

Współorganizatorami rajdu są: Urząd Miejski w Łowiczu i Urząd Gminy w Nieborowie.

Szczegółowe informacje w regulaminie rajdu.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]