Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Księstwo łowickie
Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
24 listopada 2015
Muzeum w Łowiczu zaprasza do udziału w spotkaniu, podsumowywującym projekt pn. „Łowicki strój ludowy – tradycja żywa. Działania interdyscyplinarne”, realizowany w ramach dofinansowania ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt składał się różnego rodzaju działań edukacyjnych, popularyzatorskich i badawczych dotyczących jednego z najbardziej rozpoznawalnych i żywotnych polskich strojów regionalnych, jakim jest strój łowicki.
Spotkanie odbędzie się we wtorek, 1 grudnia 2015 r. i rozpocznie się o godz. 12:00 uroczystym otwarciem wystawy pt. „Łowicki strój ludowy – tradycja żywa”. Na ekspozycji ukazane zostanie piękno i różnorodność łowickiego stroju, konteksty jego funkcjonowania w tradycyjnej kulturze księżackiej oraz we współczesnej przestrzeni kulturowej regionu łowickiego. Na planszach zaprezentowanej zostaną stroje łowickie i rożnego rodzaju przedmioty użytkowe, związane z kulturą ludową Księżaków, pochodzące ze zbiorów Muzeum w Łowiczu.

Wystawa w ramach projektu prezentowana była m.in. w Miejskiej Bibliotece Publicznej i Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości w Skierniewicach oraz w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Lipcach Reymontowskich. Ostatnim punktem prezentacji będzie siedziba zbiorów - Muzeum w Łowiczu.

Podczas spotkania ogłoszone zostaną również wyniki konkursu plastyczno – fotograficznego dla dzieci i młodzieży „Tylko mój – regionalny strój”, a także odbędzie się promocja internetowej bazy fotografii stroju łowickiego. Warto przypomnieć, że w ramach projektu Muzeum w Łowiczu w 2015 r. zorganizowało również konferencję popularno - naukową dotyczącą historii i współczesnych kontekstów funkcjonowania stroju łowickiego w kulturze regionu i Polski, a we wrześniu i listopadzie „lekcje muzealne” o stroju dla dzieci młodzieży.

Referaty na konferencji wygłosili pracownicy ośrodków naukowych i muzeów zajmujący się badaniem, dokumentowaniem i gromadzeniem polskich i łowickich strojów ludowych.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]