Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
30 listopada 2017
Wanda Broszkowska-Piklikiewicz ps. Wanda, Łucja, matka chrzestna kopii sztandaru Stowarzyszenia Historycznego im 10 Pułku Piechoty w Łowiczu wczoraj, 29 listopada 2017 r. skończyła 91 lat. To niesamowicie miła i życzliwa osoba. W czasie II wojny światowej, jako żołnierz, łączniczka i sanitariuszka Armii Krajowej, brała udział w Powstaniu Warszawskim. Obecnie jest podporucznikiem Wojska Polskiego.
W związku z tym faktem Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu zachęca wszystkich do udziału w akcji, polegającej na wysyłaniu kart pocztowych - jako wyrazu naszej pamięci, do dzielnej łączniczki z powstania, która obecnie przebywa w placówce leczniczej.

Pamiętajmy o powstańcach nie tylko 1 sierpnia - zachęca Piotr Marciniak, prezes łowickich „dziesiątaków” Osoby, które chciałyby włączyć się w akcję i wysłać kartkę pocztową Pani Wandzie Piklikiewicz–Broszkowskiej, podajemy adres korespondencyjny. Pocztówki z życzeniami urodzinowymi lub świątecznymi można również przynieść do Urzędu Miejskiego w Łowiczu pok. 6. Przed Świętami Bożego Narodzenia wszystkie zostaną przekazane Pani Wandzie.

Adres korespondencyjny:
Podporucznik Wanda Piklikiewicz-Broszkowska
Zakład Specjalny dla Chronicznie Chorych
Siostry Felicjanki
ul. Nowowiejska 10 A
00-653 Warszawa
wspomnienia Pani Wandeczki.
www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/wanda-broszkowska-piklikiewicz,1561.htmldesign by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]