Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Boczki Chełmońskie
Boczki Chełmońskie to miejsce urodzenia malarza Józefa Chełmońskiego (1849 r.), reprezentanta realizmu. Józef Chełmoński malował głównie sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej oraz ukraińskiej. Był doskonałym malarzem koni, sławę przyniosły mu rozpędzone „Trójki” i „Czwórki”.
Blog - Newsy
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
7 grudnia 2017
Marek Wojtylak – kierownik Archiwum Państwowego w Warszawie – Oddział w Łowiczu na zaproszenie prezes ŁUTW Bożeny Wójt przybliżył słuchaczom Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w wykładzie pt. „Władysław Tarczyński – muzealnik i społecznik” postać wielce zasłużoną dla Łowicza. Spotkanie odbyło się 7 grudnia 2017 r. w Sali ślubów USC w Łowiczu, a uczestniczyło w nim ok. 40 osób.
Prelegent w bardzo interesujący sposób opowiedział zgromadzonym o życiu i działalności Władysława Tarczyńskiego, wzbogacając swój wykład przekazem multimedialnym. Zaprezentował w nim niezwykle ciekawe dokumenty i zdjęcia dotyczące W. Tarczyńskiego, jego rodowodu, rodziny, życia i działalności społecznej, które znajdują się w zasobach łowickiego archiwum. Władysław Tarczyński (ur. 22 czerwca 1845 w Płocku - zm. 6 października 1918 w Łowiczu) przybył do Łowicza w 1862 r.

Mieszkał na Nowym Rynku w kamienicy pod numerem 8, gdzie ojciec prowadził warsztat korektury i strojenia fortepianów. Był działaczem społecznym, założycielem i współorganizatorem wielu instytucji i towarzystw w Łowiczu, m.in.: czytelni ludowej, straży, Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, Towarzystwa Wzajemnego Kredytu, a przede wszystkim Muzeum Starożytności i Pamiątek Historycznych.

Był też autorem książek historycznych i religijnych. Muzeum Starożytności znajdowało się w budynku Towarzystwa Wzajemnego Kredytu na rogu Starego Rynku i ul. Zduńskiej – tam przetrwało do 1915 r., a w 1921 r. przeniesiono je do nowej siedziby, do gmachu przy Starym Rynku 16. W roku 1914 stan zbiorów wynosił ponad 3 200 obiektów, ale podczas I wojny światowej część zbiorów uległa zniszczeniu lub zaginięciu.

Po śmierci Tarczyńskiego opiekunem zbiorów Muzeum Starożytności został Emil Balcer. Dziś w łowickim muzeum dział historyczny nosi imię Władysława Tarczyńskiego i można w nim obejrzeć wiele eksponatów z jego zbiorów.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]