Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
21 sierpnia 2017
Powiatowa Biblioteka Publiczna i Miejska Biblioteka im. Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego w Łowiczu, jak co roku, zapraszają do udziału w akcji Narodowego Czytania, zachęcającej wszystkich do wspólnego czytania największych polskich dzieł literackich. Głównym celem akcji, jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
W tym roku czytać będziemy „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. Wśród nich było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowski” Juliusza Słowackiego.

Akcja zapoczątkowana została w 2012 r. przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zachęcał on wówczas do czytania „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Obecna Para Prezydencka Agata i Andrzej Duda kontynuuje akcję.

- (…) warto po raz kolejny, mam nadzieję – bo jestem przekonany, że każdy już czytał w swoim życiu Wesele ‒ tę piękną pozycję naszej literatury przeczytać. Przeczytać ją razem, przypomnieć sobie te niezwykle ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla właśnie fundamentów tego, co nazywamy polskością, te niezwykle ciekawe wersy dramatu, arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego – przekonywał w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. „Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania Wesela, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień” – napisał w liście inaugurującym akcję.

„Narodowe Czytanie” zorganizowane przez PBP w Łowiczu odbędzie się w sobotę, 2 września 2017 r. o godz. 15:00 w sali barokowej Muzeum w Łowiczu. Zanim rozpocznie się wspólne czytanie, które poprowadzą zaproszeni goście, przedstawiona zostanie krótka biografia poety. Spotkanie zakończy koncert Zespołu Śpiewaczego „Ksinzoki”.

Miejska Biblioteka im. A. K. Cebrowskiego w Łowiczu „Narodowe czytanie”, zorganizuje 8 września 2017 r. o godz. 12:00, tradycyjnie przed budynkiem dawnego Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łowiczu. W czasie spotkania, jak co roku, przeprowadzone zostaną konkursy i prezentacje dotyczące powieści. Zarówno 2 jak i 8 września przyniesione ze sobą egzemplarze „Wesela”, będzie można ostemplować okolicznościowa pieczęcią.

Zachęcamy wszystkich do udziału w obu przedsięwzięciach. Bo cóż może być lepszego od wspólnego czytania książek.

Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]