Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Napoleon
Po zwycięstwie pod Jeną i Auerstaedtem, w drodze do Warszawy, zatrzymał się w Łowiczu, 18 grudnia 1806 roku, Napoleon – Wielki Cesarz Francuzów. Wydarzenie to upamiętnia tablica wmurowana w kamienicę stojącą przy jednej z pierzei Starego Rynku.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
24 czerwca 2017, 17:00


„Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty Muzeum w Łowiczu Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Łowiczu zapraszają na wernisaż wystawy: „Historia przedwojennego łowickiego sportu” 24 czerwca 2017 r. (sobota) godz. 17.00 Muzeum w Łowiczu, Stary Rynek 5/7.

Ekspozycja jest pierwszą próbą ukazania bogatych tradycji łowickiego sportu. Aktywność fizyczna była dla Łowiczan niezwykle ważna. Sport dawał dużo satysfakcji młodym ludziom, lecz pomagał także utrzymać tężyznę fizyczną potrzebną w okresie zaborów do walki o niepodległość Rzeczypospolitej.

W Dwudziestoleciu międzywojennym podtrzymywanie tężyzny fizycznej było elementem wychowania obywatelskiego i popularną formą rozrywki. Co ważne, uprawianie sportu łączyło naszych mieszkańców bez względu na pochodzenie społeczne, wyznanie i poglądy polityczne.

Na wystawie zaprezentowane zostaną unikalne fotografie, dokumenty, elementy strojów sportowych prezentujące różnorodność dyscyplin sportowych, uprawianych przez mieszkańców Łowicza od początku XX w. Przeniesiemy się w świat łowickiej piłki nożnej i innych sportów zespołowych, dyscyplin uprawianych przez żołnierzy 10 Pułku Piechoty, stowarzyszeń gimnastycznych – „Sokoła” i żydowskiej „Bar Kochby” oraz uczniów Gimnazjum Męskiego im. J. Poniatowskiego w Łowiczu.

Wystawa dedykowana jest postaci plutonowego Zdzisława „Lelona” Lelonkiewicza (1907 – 1968) żołnierza 10 pp, a także wieloletniego nauczyciela wychowania fizycznego w łowickich szkołach.

Wystawa będzie czynna do 3 września 2017 r.

Serdecznie zapraszamy!


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]