Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
8 sierpnia 2018
Łowicki Ośrodek Kultury zaprasza na kolejny film z cyklu „Współczesne kino historyczne”, projektu przygotowanego na łowickie obchody 100 lecia Niepodległej. Cykl zainaugurowany został premierowym pokazem „Zimnej wojny” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.
17 sierpnia zaprezentowany zostanie film Dawida Blaira „ 303.Bitwa o Anglię” o historii powstania Dywizjonu 303 imienia Tadeusza Kościuszki, który okazał się być najskuteczniejszym oddziałem powietrznym w trakcie bitwy o Anglię. Bohaterom przypisuje się zestrzelenie ponad 120 niemieckich samolotów - to wynik, jakiego nie udało się osiągnąć żadnemu innemu powietrznemu dywizjonowi.

Krótko potem od 7 września będzie można zobaczyć „Dywizjon 303” w reż. Wiesława Saniewskiego i Denisa Delica. Historia naszych asów przestworzy, ich ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków, czym jest prawdziwe bohaterstwo. Film opowiada nie tylko o spektakularnych akcjach, ale pokazuje również ich życie prywatne. Kogo kochali, kogo stracili i za kim tęsknili.

Kolejnym filmem będzie „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona. Ta kaszubska historia osadzona jest w pierwszej połowie XX wieku i opowiada historię pruskiego rodu von Krauss zamieszkującego w okolicy Pucka. Pruska antypolskość walczyła z kaszubskim patriotyzmem, co w 1939 roku zakończyło się masowym mordem popełnionym na tysiącach Kaszubów w lasach pod Piaśnicą. Premiera filmu odbędzie się 21 września.

We wrześniu ( data w trakcie ustalania) zaprezentowany zostanie debiut młodych filmowców z Rawy Mazowieckiej pt. „Dzik”. Akcja filmu rozpoczyna się pod koniec 1944 roku w lasach w pobliżu Rawy. Konfident pochodzenia holenderskiego o pseudonimie Peter po dwumiesięcznym pobycie w leśnym oddziale AK ”Dzik” odłącza się od grupy partyzantów i dezerteruje. Kilka dni później w mundurze Wehrmachtu wydaje oddział Niemcom.

Premierowo w kinie Fenix zostanie pokazany też długo oczekiwany film Ireneusza Skruczaja „Obłoki śmierci. Bolimów 1915”. Jego fragmenty prezentowano podczas OCH! Film Festiwalu w lutym tego roku. Film relacjonuje wielomiesięczną bitwę pozycyjną wojsk rosyjskich i niemieckich na środkowym odcinku frontu I wojny światowej. W trakcie Bitwy pod Bolimowem doszło do pierwszych ataków chemicznych we wschodnim teatrze działań Wielkiej Wojny.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]