Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Zamek Prymasowski
Dzisiejsze ruiny Zamku Prymasowskiego niegdyś stanowiły wspaniałą rezydencję prymasów I Rzeczypospolitej. Zamek częściowo został zniszczony w czasie „potopu szwedzkiego”, a dalszego jego zniszczenia dokonali Prusacy. Obecnie ruiny zamku stanowią własność prywatną, prowadzone są tam prace archeologiczne i przygotowywana jest ekspozycja o jego historii.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
30 października 2014
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Łowiczu organizuje po raz piąty kwestę na rzecz ratowania zabytkowych grobów łowickich cmentarzy. Zbiórka, podobnie jak w latach minionych przeprowadzona zostanie przed bramami cmentarzy: katedralnego, ewangelicko-augsburskiego, Świętego Ducha „Emaus” i Chrystusa Dobrego Pasterza, 1 i 2 listopada 2014 r. w godz. od 8.00 do 17.00.
W chwili obecnej trwają przygotowania organizacyjne kwesty.

Wszyscy kwestarze, będą posiadać imienne identyfikatory oraz puszki z naklejką kwesty. Tradycyjnie za wrzucony datek będzie można otrzymać pamiątkową pocztówkę.

Jednocześnie PTTK informuje, że dzięki hojności darczyńców, dotychczas, udało nam się wyremontować w 8 grobów:
  • grobowiec Walentego Lilienheima i Marii Sienkiewicz z końca XIX wieku na cmentarzu katedralnym,
  • dwa groby Franciszka Mazowieckiego z 1907 r. na cmentarzu katedralnym,
  • grób Stanisława Lisickiego, doktora medycyny Fakultetu Paryskiego z 1882 r. na cmentarzu katedralnym,
  • grób Maurycego Klimeckiego na cmentarzu Świętego Ducha,
  • dwa groby Rodziny Hauszyldów z 1893 r. i 1905 r. na cmentarzu Świętego Ducha,
  • grób Kazimierza Szymanowskiego z 1908 r.
Obecnie prowadzone są prace renowacyjne przy grobowcu Legionisty z 1919 r - Władysława Frątczaka, znajdującego się na cmentarzu katedralnym. Grobowiec ten z racji swoich rozmiarów i wysokich kosztów renowacji, remontowany jest w trzech etapach. I etap prac, sfinansowany został z pieniędzy pozyskanych przez PTTK Oddział w Łowiczu z Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa w Łodzi, w ramach projektu realizacji Miejsc Pamięci Narodowej. II etap pokryty został z pieniędzy zebranych podczas ubiegłorocznej kwesty. W tym roku, zbierane będą pieniądze na pokrycie kosztów III etapu remontu grobowca.

Pieniądze zebrane podczas kwesty to tylko „kropla w morzu potrzeb”. Zebrane środki zwykle umożliwiają nam remont małych grobów - mówi Jacek Rybus, koordynator akcji i przewodnik PTTK. W przypadku dużych, wartościowych grobowców są niewystarczające. Dlatego też remonty takich grobów rozkładane są na kilka etapów. Staramy się również szukać pieniędzy w innych źródłach. Jednym z nich było właśnie wsparcie uzyskane przez PTTK z Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa w Łodzi.

Jak co roku liczymy na wsparcie i zrozumienie naszych intencji ludzi dobrej woli, bo tylko tak, razem możemy ocalić przeszłość Łowicza, zapisaną na cmentarnych nagrobkach. Dziękuję wszystkim za dotychczasową pomoc, wsparcie i zaufanie
– dodaje.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]