Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Walewice
W Walewicach znajduje się pałac klasycystyczny szambelana królewskiego Anastazego Walewskiego. Zamieszkiwała tutaj niegdyś słynąca z urody Maria z Łączyńskich Walewska zwana „polską żoną Napoleona”, tu też przyszedł na świat syn cesarza Aleksander. W pobliżu znajduje się rezerwat geologiczny „Walewice” ukazujący osady okresu lodowcowego.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
20 maja 2019
57 rowerzystów wzięło udział Rajdzie „Szlakiem Józefa Chełmońskiego” zorganizowanym, 18 maja 2019 r. przez PTTK Oddział w Łowiczu. W tym roku mija 170. rocznica urodzin Józefa Chełmońskiego, wielkiego, polskiego malarza, urodzonego na Ziemi Łowickiej.
Józef Chełmoński urodził się 7 listopada 1849 r. w Boczkach niedaleko Łowicza. Rodzice malarza dzierżawili majątek Boczki, a ojciec Józef Adam dodatkowo pełnił funkcję wójta. Tutaj upłynęło Józefowi dzieciństwo, a w latach 1862-1865 uczęszczał do szkoły powiatowej w Łowiczu, mieszczącej się w obecnym gmachu muzeum. W tym czasie mieszkał u swojej babki w Łowiczu przy ulicy Koński Targ.

Ostatnie 25 lat swojego życia spędził w Kuklówce niedaleko Radziejowic, gdzie zmarł 6 kwietnia 1914 r. Pochowano go na cmentarzu parafialnym w Żelechowie obok swojego przyjaciela, księdza Pełki. Dziadek malarza również Józef, był przez wiele lat pełnił funkcje sekretarza księcia Michała Hieronima Radziwiłła, właściciela Nieborowa. Gdy zmarł w 1855 r. pochowany został na cmentarzu parafialnym w Kocierzewie.

Trasa rajdu liczyła 38 km i prowadziła przez Sromów, Kocierzew do Boczek Chełmońskich - miejsca urodzin Józefa Chełmońskiego. W Sromowie cykliści zwiedzili muzeum ludowe rodziny Brzozowskich, po którym oprowadzili ich Barbara i Wojciech - potomkowie założycieli muzeum, Wandy i Juliana Brzozowskich. W Kocierzewie zapalili znicze na symbolicznym grobie dziadka również Józefa, który przez wiele lat pełnił funkcje sekretarza księcia Michała Hieronima Radziwiłła, właściciela Nieborowa.

Rajd zakończyło wspólne ognisko na terenie dawnego dworu, w którym urodził się Józef Chełmoński oraz zwiedzanie zabytkowego kościółek pod wezwaniem Św. Rocha. Ognisko przygotowali, obecni właściciele dworu Agata i Jacek Kłos. W czasie odpoczynku przy ognisku przeprowadzono test z wiedzy, zdobytej w czasie rajdu. Najlepiej napisała go Urszula Sikorska. O drugim i trzecim miejscu decydowało losowanie i zajęli je: Elżbieta Foks i Bożena Bródka. Najmłodszą uczestniczką rajdu została Urszula Sikorska, najstarszym Marian Miklaszewski. Najliczniej przybyła na rajd grupa MUKS Tandem z Gąbina, oraz rodzina państwa Kucharków.

Współorganizatorami rajdu był Urząd Miasta Łowicza i Jacek Kłos. Rajd odbył się w ramach zadania publicznego dofinansowanego ze środków Gminy Miasta Łowicz.

Źródło informacji: www.pttklowicz.pldesign by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]