Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Napoleon
Po zwycięstwie pod Jeną i Auerstaedtem, w drodze do Warszawy, zatrzymał się w Łowiczu, 18 grudnia 1806 roku, Napoleon – Wielki Cesarz Francuzów. Wydarzenie to upamiętnia tablica wmurowana w kamienicę stojącą przy jednej z pierzei Starego Rynku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
10 stycznia 2018
W Muzeum w Łowiczu odbył się wernisaż wystawy pt. „Bardejov - światowe dziedzictwo UNESCO”, ukazującej jedno z najładniejszych, średniowiecznych miast na Słowacji. Miejsce to jak można przeczytać w opisie wystawy, łączy ze sobą przeszłość ze współczesnością.
„Kamienne mury z basztami otaczające niewielką przestrzeń dawnego miasta, brukowany rynek obramowany pastelowymi kamieniczkami oraz gotycki, monumentalny kościół pw. św. Idziego z unikatowymi ołtarzami skrzydłowymi, wprost przenoszą zwiedzających w odległe wieki. Tuż poza obrębem średniowiecznych murów, wśród współczesnej zabudowy, ukrywa się jeszcze jeden klejnot Bardejova – suburbium, unikatowa enklawa nieistniejącego już w tym miejscu świata społeczności żydowskiej. Obrazu dopełnia gotycko-renesansowy ratusz, który dawniej był centrum życia administracyjnego i gospodarczego, a dziś mieści zbiory Muzeum Szriszskiego i ekspozycję prezentującą dzieje miasta i jego zadziwiająco bliskie związki z Polską”.

W uroczystości otwarcia wystawy, 9 stycznia 2018 r., wzięli udział Milan Novotný dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie oraz Ján Bošnovič dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce, którzy w ciekawy sposób opowiadali o walorach kulturowych i turystycznych Słowacji.

Spotkanie obfitowało także w kilka niespodzianek. Pierwszą z nich była możliwość obejrzenia najnowszego filmu promocyjnego o Bardejowie. Drugą była wycieczka do tego pięknego, słowackiego miasta. Wśród zwiedzających znaleźli się dwaj szczęśliwcy. Wystawę przygotowało Miasto i Muzeum Szariszskie w Bardejov oraz Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie i Instytut Słowacki w Warszawie przy współpracy z Muzeum Zamojskim w Zamościu, Muzeum Okręgowym w Tarnowie, Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie i Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku.

Patronat Honorowy nad wystawą, która prezentowana jest w różnych miejscach Polski, sprawuje Ambasador Republiki Słowackiej w Polsce i Burmistrz Miasta Bardejov.

Wystawa będzie czynna do 18 lutego 2018 r.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]